Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri


REŽISÉRI


Hermína Týrlová Hermína Týrlová
(1900–1993) je považovaná za zakladateľku českého bábkového filmu. Nakrútila prvý bábkový film Ferda Mravenec v roku 1941. Sama si ušila bábky, vymyslela si mechanizmus ich pohybu a to všetko v malom súkromnom ateliéri. Celkovo natočila viac ako 22 bábkových filmov. Najznámejší je Vzpoura hraček ( 1947 ) , za ktorý získala hlavnú cenu na festivale v Benátkach.


Jiří Sequens Jiří Sequens
(1922-2008) bol český filmový režisér. Pôvodne herec Zemského divadla v Brne, Československého rozhlasu a Divadla E. F. Buriana v Prahe z rokov 1942 až 1949. Absolvoval brnianske konzervatórium a potom študoval na Vysokej škole filmovej v Moskve. V rokoch 1947 až 1948 bol na štipendijnom pobyte na vysokej filmovej škole v Paríži. Svoj prvý celovečerný film Cesta ke štěstí nakrútil Sequens v roku 1951. Silný politický podtext mala i jeho snímka Olověný chléb (1953), v ktorej rozpráva o živote detí na periférii v buržoáznom Československu. Za Sequensov najlepší film je považovaná rekonštrukcia atentátu na Heydricha s názvom Atentát (1964).Jiří Sequens sa preslávil dnes už kultovým seriálom 30 případů majora Zemana (1974), ktorý sleduje kariérne a životné peripetie člena SNB (Zbor národnej bezpečnosti) Jana Zemana a na pozadí skutočných kriminalistických prípadov prekrúca dejiny Československa po druhej svetovej vojne. Medzi divákmi sa však stali obľúbenými i seriály ako Hříšní lidé města pražského (1968) a Hříšní lidé města brněnského (1998). Sequens pôsobil v rokoch 1971-1990 ako riaditeľ Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe.


František Filip František Filip
Nar. 1930 je český režisér. V roku 1950 bol prijatý na FAMU, odbor réžia. Od ukončenia štúdia režíroval viac ako 600 dramatických, hudobných a zábavných diel a programov. Vďaka nemu zažívala televízna tvorba 70.rokov veľký rozmach. Stvárnením seriálu Tři chlapi v chalupě začala éra vynikajúcich českých seriálov - Rozpaky kuchaře Svatopluka, Sňatky z rozumu, F.L Věk, Chalupáři, Byl jednou jeden dům či koprodukčný snímok na námet Eduarda Basse Cirkus Humberto. V spolupráci s filmovým štúdiom Barrandov natočil František Filip filmy ako Utrpení mladého Boháčka s Pavlom Landovským v hlavnej úlohe, Hrdina má strach, Příběh dušičkový. K vrcholným umeleckým skvostom jeho bohatej tvorby však patria Nezralé maliny, Ikarův pád, Tažní ptáci, Kočár svátosti oltářní s Jánom Werichom v hlavnej úlohe.


František Vláčil František Vláčil
(1924-1999) bol český režisér, označovaný za básnika českého filmu. Po štúdiu estetiky a dejín umenia na brnenskej filozofickej fakulte pracoval v skupine kresleného a bábkového filmu a neskôr v Štúdiu populárno-vedeckých a náučných filmov v Brne. V rokoch 1952-58 pôsobil v Československom armádnom filme v Prahe, kde nakrútil viac ako tridsať vedeckých, inštruktážnych a dokumentárnych filmov. Koncom 50. rokov prešiel pracovať do Filmového štúdia Barrandov, kde sa presadil svojím dlhometrážnym hraným debutom Holubice (1960). V ďalšom období sa usiloval vystihnúť dejinné okamihy, keď sa formoval český národný charakter. Jeho výtvarné nadanie, umocnené znalosťou dejín umenia a dejín vôbec, výrazne poznamenalo obrazovú formu a filozofiu jeho vrcholných filmových diel na čele s Marketou Lazarovou, považovanou za najlepší český film všetkých dôb. Z filmografie : Ďáblova past, Údolí včel, Stíny horkého léta, Koncert na konci léta, Hadí jed, Stín kapradiny.


Jaroslav Dudek Jaroslav Dudek
(1932-2000) bol český divadelný a televízny režisér, manžel herečky Jany Štěpánkovej. Po absolutóriu svojich štúdií réžie na AMU v Prahe v roku 1954 pôsobil najprv osem rokov ako divadelný režisér v niekdajšom Divadle S.K. Neumanna, odkiaľ potom v roku 1962 prešiel už natrvalo na divadelnú scénu, ktorú on sám pokladal za svoju domovskú, totiž do Divadla Na Vinohradoch. Okrem svojej vynikajúcej divadelnej režisérskej práci sa jednalo aj o vynikajúceho televízneho režiséra. Z tvorby : Taková normální rodinka, Žena za pultem, Nemocnice na kraji města, Plechová kavalerie, Když si náš dědeček babičku bral, Bambinot, Synové a dcery Jakuba skláře, Malý pitaval z velkého města, U nás doma, Vikingové z Bronských vršků, Hospoda.


Oldřich Lipský Oldřich Lipský
(1924-1986) český filmový režisér.Po vojne študoval niekoľko smestrov na FF UK, potom pôsobil ako umelecký riaditeľ Divadla satiry a v roku 1949 nastúpil na filmovú dráhu v barrandovskom štúdiu ako scenárista a asistent réžie. Ako samostatný režisér zožal veľký úspech už svojou režisérskou prvotinou Cirkus bude. Ďalej to boli úspešné snímky, na ktorých sa podieľal ako autor scenára, režisér alebo dokonca oboje. Muž z prvního století, Adéla ještě nevečeřela, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Tajemství hradu v Karpatech, Tři veteráni, Marečku, podejte mi pero, Ať žijí duchové, Jáchyme, hoď ho do stroje, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Slaměný klobouk.


Miloslav Luther Miloslav Luther
Nar. 1945 je slovenský režisér a scenárista. Ešte pred nástupom na pražskú FAMU asistoval Stanislavovi Barabášovi pri nakrúcaní televízneho filmu Krotká v roku 1967. Po ukončení štúdia na FAMU začal ako režisér v Spravodajskom filme Bratislava a neskôr v Československej televízii. Pre televíziu vytvoril mnoho vynikajúcich filmov a inscenácií, napr. drámu Mário a kúzelník z roku 1976. Z úspešných filmov spomeňme Zabudnite na Mozarta (1985), Štek (1988), Chodník cez Dunaj (1989), Svědek umírajícího času (1990), Skús ma objať (1991), Anjel milosrdenstva (1993), Kráľ Drozdia Brada (1984), Útek do Budína (2002) či Tango s komármi (2009).


Zdeněk Troška Zdeněk Troška
Nar. 1953 je český režisér. Pochádza z juhočeských Hoštic pri Volyni, ktoré preslávil vo svojich filmoch. Absolvoval stredoškolské štúdium na Lycée Camot vo francúzskom Dijone a potom filmovú a televíznu réžiu na pražskej FAMU, ktorú ukončil v roku 1978. Z filmografie : Bota jménem Melichar, Slunce, seno, jahody, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Slunce, seno a pár facek, Zkouškové období, Slunce, seno, erotika, Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí, Kameňák, Doktor od jezera hrochů.


Martin Ťapák Martin Ťapák
(1926-2015) bol slovenský filmový režisér, herec, tanečník a choreograf. Otec herca Mareka Ťapáka. Študoval na bratislavskom konzervátoriu. V roku 1956 absolvoval choreografiu na VŠMU. V rokoch 1945-1950 herec a asistent réžie činohry SND. V rokoch 1950-1958 choreograf a režisér SĽUK-u, v rokoch 1959 - 1961 Laterny magiky v Prahe a od roku 1961 režisér Slovenského filmu v Bratislave. Po hereckých začiatkoch v divadle a vo filmoch sa stal režisérom. Samostatne začal režirovať v televízii krátkymi folklórne ladenými filmami. V centre jeho pozornosti stáli ľudové tradície. Z filmograie - ako herec - Vlčie diery, Priehrada, Rodná zem, Dáždnik svätého Petra, kapitán Dabač, Jánošík... - ako režisér - Živý bič, Nevesta hôľ, Stratená dolina, Krutá ľúbosť, Plavčík a Vratko, Kohút nezaspieva, Montiho čardáš.


Juraj Jakubisko Juraj Jakubisko
Nar. 1938 je slovenský filmový režisér, scenárista a kameraman. Na filmovom plátne debutoval dlhometrážnym hraným filmom Kristove roky (1967). Filmy Zbehovia a pútnici (1968), Vtáčikovia, siroty a blázni (1969) a tragikomédia Dovidenia v pekle, priatelia (1970,dokončená v r. 1990) boli v 70. rokoch normalizačnou cenzúrou zakázané a Jakubisko sa mohol venovať len dokumentárnej tvorbe. Až v roku 1979 nakrútil hraný film Postav dom, zasaď strom a v roku 1980 trojdielny televízny film Nevera po slovensky. Vrcholom jeho tvorby 80. rokov je historická sága Tisícročná včela (1983), ktorá získala množstvo ocenení podobne ako filmová rozprávka Perinbaba (1985). Vo filmoch Sedím na konári a je mi dobre (1989) a Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992) sa témou ľúbostného trojuholníka vrátil k svojej tvorbe 60. rokov. Od roku 1993 žije v Prahe, kde nakrútil filmy Nejasná správa o konci světa (1997) a Post coitum (2004). V roku 2008 nakrútil historický veľkofilm Bathory. Je členom Európskej filmovej akadémie, od roku 2001 docentom na FAMU.


Václav Vorlíček Václav Vorlíček
Nar. 1930 je jeden z najúspešnějších českých režisérov a scenáristov. V rokoch 1951-1956 študoval réžiu na FAMU. Jeho absolventským filmom bol film Direktíva. Následne nastúpil ako asistent réžie v rámci Filmového štúdia Barrandov. Neskôr bol pomocným režisérom. Jeho prvým samostatným filmom bol detský farebný snímok Případ Lupínek. U divákov prvýkrát zabodoval paródiou na komiksový seriál Kdo chce zabít Jessie?. Vytvoril úspešný tvorivý tandem so scenáristom Milošom Macourkom. Plodom ich spolupráca sa stala aj crazy komédia Pane, vy jste vdova!. Divácky mimoriadne uspela aj rozprávková komédia Dívka na koštěti. Najväčší ohlas zaznamenali Tri oriešky pre Popolušku, nasledovala moderná rozprávka Jak utopit doktora Mráčka alebo Koniec vodníkov v Čechách. Úspešnú rozprávkovú sériu 70. rokov ukončil film Princ a Večernica. Na utopickú líniu svojej tvorby nadviazal Vorlíček crazy komédiou Což takhle dát si špenát. Vrcholom jeho televíznej tvorby sa stal slávny seriál Arabela. Nakrútil 25 celovečerných filmov, z ktorých mnohé patria do zlatého fondu českej kinematografie a získali desiatky ocenení na filmových festivaloch doma i v zahraničí.


Jiří Adamec Jiří Adamec
Nar. 1948 je český televízny režisér. Vyštudoval DAMU a hneď po nej FAMU. Už počas štúdií na tejto škole spolupracoval s Československou televíziou. Natočil niekoľko televíznych seriálov, medzi ktoré patrí Sanitka, Rodáci, Bylo nás šest, Dlouhá míle či Poisťovňa šťastia. Jiří Adamec (snímka archív TV Nova) Venuje sa aj tvorbe televíznych zábavných a spoločenských programov (predovšetkým pre TV Nova), ako napríklad Gala Gala Borisa Filana, Český lev, Český slavík. Je ženatý so športovou redaktorkou TV Nova Janou Novákovou.


Jiří Menzel Jiří Menzel
Nar. 1938 je slávny český režisér, držiteľ Oscara 1967 za film Ostře sledované vlaky. Hoci je rodák z Prahy doma a vo svete známy predovšetkým svojimi filmami, je i vynikajúcim divadelným hercom a režisérom. Okrem iných vytvoril v pražskom divadle Činoherný klub inscenáciu Machiavelliho komédie Mandragora, ktorá sa hrala nepretržite v rokoch 1965-1976. Začiatkom normalizácie dokončil Menzel svoj druhý film podľa Hrabalových poviedok Skřivánci na niti, ktorý však pre kritiku komunistickej moci skončil v trezore a diváci si ho mohli pozrieť až po novembri 1989. Ďalšie Menzelove hrabalovské filmy Postřižiny a Slavnosti sněženek rovnako ako jeho komediálne filmy zo 70. a 80. rokov, ktoré realizoval na námet Zdeňka Svěráka (Na samotě u lesa, Báječní muži s klikou, či Vesničko má středisková), patria k tomu najlepšiemu, čo česká kinematografia doposiaľ vytvorila. Aj Vančurovu poetiku Menzel dokázal presvedčivo preniesť na filmové plátno (Rozmarné léto, Koniec starých časov).


Petr Jákl Petr Jákl
Nar. 1973 je český producent, filmový režisér, kaskadér, príležitostný herec a bývalý reprezentant v džude. V džude je 10 násobný majster Českej republiky, obsadil 5. miesto na majstrovstvách Európy a na letných OH v Sydney v roku 2000 obsadil 13. miesto. Po ukončení aktívnej športovej kariéry sa začal venovať kaskadérstvu. Ako kaskadér sa objavil v mnohých minirolách v snímkach xXx, Česká spojka, Gladiátor, Alien vs. Predátor alebo Eurotrip. V ostatnom čase sa venuje režisérskej práci. Nakrútil dva výrazné snímky - Kájínek a Ghoul.


Filip Renč Filip Renč
Nar. 1965 je český filmový režisér a herec. Už počas štúdia natočil dva filmy, Zapadákov a Dravci na start, ktoré získali hlavnú cenu na festivale svetových filmových škôl v Mníchove. Aj nasledujúci rok získal túto cenu za film Srdíčko. Už od svojich piatich rokov sa objavoval v rôznych detských snímkach ako herec. Napríklad Julek či Levé křídlo. V roku 1991 režíroval svoj prvý film Requiem pro panenku, ktorý bol v roku 1992 najnavštevovanejším českým filmom. Venuje sa tiež režírovaniu hudobných videoklipov. Najznámejšie sú pre Luciu Bílú Láska je láska alebo Medvídek od skupiny Lucie. V roku 2001 natočil veľmi úspešný muzikálový film Rebelové. V roku 2005 natočil podľa úspešnej knihy spisovateľa Michaela Wiwegha rovnako úspešný film Román pro ženy. V roku 2013 realizoval pokračovanie úspešného sriálu z roku 1984 Sanitka.


Marie Poledňáková Marie Poledňáková
Nar. 1941 je veľmi úspešná česká režisérka a scenáristka. Jej otec bol profesorom na univerzite. V mladosti pracovala aj ako robotníčka v továrni. Po absolvovaní strednej školy išla študovať do Prahy Akadémiu múzických umení. V roku 1970 absolvovala magisterské štúdium. V rokoch 1983 až 1989 bola režisérkou vo Filmovom štúdiu na Barrandove. Od roku 1994 do roku 2012 pracovala vo vydavateľstve Studio Premiéra. Dnes je na voľnej nohe. Je autorkou či režisérkou mnohých televíznych filmov. Predovšetkým išlo o žáner rodinnej komédie, ktoré zožali veľké úspechy. Z mnohých spomeňme S tebou ma baví svět, ktorá sa stala najúspešnejšou českou komédiou storočia, Ako dostať otecka do polepšovne či Ako vytrhnúť veľrybe stoličku, kde sa ukázal veľký talent herca Tomáša Holého. V ostatných rokoch sa vrátila k rodinným komédiám a natočila Jak se krotí krokodýly, Líbáš jako Bůh či Líbáš jako ďábel.

Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up