Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri


Stanislav Neumann st. Stanislav Neumann st.
(1902-1975) bol český filmový, divadelný a rozhlasový herec. Bol synom básnika Stanislava Kostky Neumanna a otec básnika S.Neumanna. V rokoch 1927-1975 bol členom činohdy Národného divadla v Prahe. Pred kamerou skúšal šťastie už v nemej ére. Postupne sa vypracoval na jedného z najpopulárnejších hercov svojej doby. Z filmov: U nás v Kocourkově, Filozovská historie, Švanda dudák, Cech panen kutnohorských, Klabzubova jedenáctka, Babička, Muzikantská Liduška, Rozina sebranec, Hrátky s čertem, Hostinec U kamenného stolu,Princezná se zlatou hvězdou.


Gustáv Valach Gustáv Valach Gustáv Valach
(1921–2002) bol legendou slovenského divadelného a filmového herectva. Absolvent herectva na Štátnom konzervatóriu začínal ako rozhlasový hlásateľ, v roku 1946 sa stal členom činohry SND v Bratislave, kde pôsobil do roku 1992, kedy odišiel do dôchodku. V rokoch 1959 – 1962 však musel tiež divadlo opustiť pre svoje náboženské presvedčenie.Debutoval pred kamerou v roku 1948 postavou partizána v českom filme Bílá tma. V jeho filmografii nájdeme ďalších dvanásť českých filmov, z ktorých pripomeňme aspoň tituly – Nevěra (1956); Ztracenci (1956); Ať žije republika (1965); Pod Jezevčí skálou (1978); a ďalšie.Valach stvárnil výrazné charakterové, dramatické, zemité, robustné mužné typy s výrazne zafarbeným barytónovým hlasom aj v slovenských filmoch, napríklad Priehrada(1950); Boj sa skončí zajtra (1951); Lazy sa pohli (1952); Mladé srdcia (1952); Rodná zem (1953); Pole neorané (1953) Žena z vrchov (1955) a mnohé ďalšie.Z bohatej televíznej tvorby Gustáva Valacha vyberám tituly Ženský zákon; Caligula (1965); Mozoľovci(1975).

Foto©Zuzana Mináčová


Jana Boušková Jana Boušková Jana Boušková
Nar. 1954 je česká herečka. V roku 1975 absolvovala konzervatórium a už v priebehu štúdia hosťovala v Národnom divadle, v ktorom je členkou od spomínaného roku. Jej prvým manželom bol tragicky zahynuvší český herec Petr Svojtka. Jej druhým manželom je český herec Václav Vydra. Na doskách Národného divadla zahrala mnoho krásnych rolí. Veľa priestoru jej poskytla aj televízia. Zahrala si v seriáloch Žena za pultom, Bakalári, My z konca sveta. Dnes sa spolu s manželom venuje chovu koní. V ostatných rokoch sme ju mohli zaznamenať vo vydarenom TV cykle 3+1 s Miroslavom Donutilom z roku 2004 a tiež vďaka seriálom Priateľky z domu smútku a Život na zámku.

Foto : archív Adrián Swaton

Terezie Brzková Terezie Brzková
(1875-1966) bola česká divadelná a filmová herečka. Stvárnila veľké množstvo divadelných rolí a hrala vo viac ako 40 flmoch. Pre film bola objavená až v dôchodkovom veku. Snáď jej najznámejím snímmom je Babička režiséra Fantiška Čápa z roku 1940. Z ďalších nezabudnuteľných filmov Byl jednou jeden král, Jan Žižka, Kouzelný dům, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou na čele.


Jaroslava Kretschmerová Jaroslava Kretschmerová
Nar. 1955 je česká herečka. Vyrástla v prostredí umeleckej rodiny. Babička bola operná speváčka v Národnom divadle, otec v Hudobnom divadle v Karlíne a mama bola takisto operná speváčka. Jaroslava vyštudovala DAMU a po jej absolvovaní nastúpila do činoherného súboru Ypsilon, kde pôsobí dodnes. V dabingu prepožičiava hlas americkej herečke a speváčke Barbre Streisand. Svoj komediálny talent zúročila hlavne v úlohe Evíka v trilógii Slunce, seno a ... Hrala v snímkach : Lásky mezi kapkami deště, Vrchní prchni, Kalamita, Tajemství hradu v Karpatech, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Jak svět přichází o básníky, Anděl s ďáblem v těle, Rozpuštěný a vypuštěný, Prodavač humoru a tiež v televíznych inscenáciách : Počítání oveček, Ohnivé ženy se vracejí, v seriáloch: Arabela, Bambinot, Život na zámku, Rodinná pouta, On je žena.


Miroslav Zounar Miroslav Zounar Miroslav Zounar
(1932-1998) bol český herec. Už počas štúdia na gymnáziu hral ochotnícke divadlo. Štúdium na DAMU u prof. Vladimía Šmerala dokončil v roku 1955. Dva roky pôsobil v súbore Štátnej zájazdovej scény a postupne hral v Příbramy, v Hradci Králové a v Činoherním klubu v Prahe. Dlhé roky bol politicky a odborársky činný. Diváci si ho snáď naviac pamätajú ako predsedu družstva vo filmovej trilógii Slunce seno a ...Z ďalšej filmografie : Princezna ze mlejna, Bylo nás šest, Láska z pasáže, Třetí patro, Smrt talentovaného ševce, Zralé víno, Signum laudis.

Foto : archív Adrián Swaton

František Smolík František Smolík
(1891-1972) bol významný český herec,dlhoročný člen činohry Národného divadla v Prahe. Začínal hrať v rôznych kočovných spoločnostiach. Od roku 1914 pôsobil na scéne smíchovského Švandovho divadla.Po prvej svetovej vojne pôsobil vo Vinohradskom divadle a potom pôsobil až do roku 1965 v Národnom divadle. Nielen na javisku,ale aj vo filmoch hral kultivované,jemné a charakterné postavy. K jeho najznámejším filmom patria Vyšší princíp, Cech panen kutnohorských, Jan Hus, Krakatit, Princezna se zlatou hvězdou.


Eva Rysová Eva Rysová
Nar. 1932 je slovenská herečka. V roku 1955 vyštudovala herectvo na VŠMU v Bratislave a odišla do Armádneho divadla v Martine, v ktorom hrala do roku 1960. Za svoju osudovú považuje inscenáciu hry Večne mladá história, pretože práve tam sa zoznámila s manželom - lekárom Alojzom Suchánkom. V rokoch 1960-1965 pôsobila v Krajskom divadle v Trnave a krátko v KD v Nitre. V roku 1966 sa stala členkou činohry Novej scény v Bratislave. Uplatnila sa vo veselohernom a komediálnom repertoári, dominantou jej herectva však boli veľké klasické postavy. Hlas Evy Rysovej často počuť aj z dabingu, v rozhlasových dramatických hrách, na CD nosičoch v rozprávkach pre deti a v televíznych inscenáciách, aj v mexickej telenovele Pohľad ženy. Vytvorila postavy v takmer dvoch desiatkach filmov, naposledy v slovensko-českom koprodukčnom filme režiséra Dušana Rapoša Suzanne (1996), kde si zahrala úlohu lekárky. Účinkovala aj v trojdielnom televíznom filme Chlapec do náručia (1986). Je držiteľkou Ceny Karla Čapka za rok 2005.


Jaroslav Moučka Jaroslav Moučka Jaroslav Moučka
(1923-2009) bol český herec. S herectvom začínal ako ochotník v Jihlave. Od roku 1953 bol člen Divadla na Vinohradech až do roku 1994, kedy odišiel do dôchodku. V divadle si zahral 145 rolí. Jeho postavy vo filmoch väčšinou patrili medzi ľudové typy, mierne ťahal ku komedianstvu. Vo filme si po prvykrát zahral v roku 1950 vo filme Případ dr. Kováře. v 60. a 70. rokoch vytvoril viac ako 70 rolí - Muž na radnici, Plechová kavalérie, F. L. Věk, Byli jednou dva písaři, Taková normální rodinka, Zlá krev, Bylo nás šest, Byl jednou jeden dům, Život na zámku, Nemocnice na kraji města, Dynastie Nováků, Banbinot, Z pekla štěstí.

Foto : archív Adrián Swaton

Míla Myslíková Míla Myslíková
(1933-2005) bola česká herečka.Debutovala vo filme už ako 21 ročná v komédii s Vlastom Burianom Nejlepší člověk.Film jej učaroval natoľko,že jej nikdy nerobilo problémy hrať epizódne úlohy.Aj tu preukazovala svoj talent na stvárnenie obyčajných,na prvý pohľad nekomplikovaných žien.K väčším rolám sa tiež dostala.Ako večne hudrajúca kúpeľná Kateřina v Rozmarnom lete,energická vedúca Holek z porcelánu alebo trpezlivá strážkyňa rodinného krbu v komédii Marečku,podejte mi pero! Vynikla v legendárnom filme Ako utopit doktora Mráčka a asi najviac sa preslávila ako starostlivá mamička Šafránková v prvých štyroch "básnických" komédiách Dušana Kleina.


Helena Růžičková Helena Růžičková Helena Růžičková
(1936-2004) bola česká herečka. Jednou z jej prvých divadelných úloh bola rola Hejtmanky v hre Revízor z roku 1967. Do povedomia divákov sa dostala hlavne vďaka komediálnym postavám vo viacerých filmoch Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka a Homolka a Tobolka. Divákov po celom Československu rozosmievala ako Škopková vo filmoch režiséra Zdeňka Trošku Slunce, seno,jahody, Slunce,seno a pár facek a Slunce, seno, erotika. Nezabudnuteľná je v seriáli Přítelkyně z domu smutku, v muzikáli Fontána pre Zuzanu 2 a podobne.

Foto : archív Adrián Swaton

Jiří Růžička Jiří Růžička Jiří Růžička
(1956-1999) bol synom Heleny Růžičkovej. Dvojica spolu účinkovala v úspešných komédiách o slnku, sene a erotike, jahodách a pár fackách a tiež vo filme Trhala fialky dynamitem.

Foto : archív Adrián Swaton
Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up