Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri


Valentína Thielová Valentína Thielová
Nar. 1933 je česká herečka. Pôvodne chcela byť baletkou. K filmu sa dostala náhodou. Herectvo neštudovala, žiarila z nej prirodzená krása a talent. Po prvykrát sa vo filme objavla v roku 1958. Bolo to v Brynychovej Žižkovskej romanci. Od tej doby zahrala obrovské množstvo filmových a divadelných postáv - Léto s kovbojem, Brácha za všechny peníze, Sněženky a machři, Copak je to za vojáka, Draculův švagr, Poslední zločin markýze de Sade, Má je pomsta, Když se slunci nedaří, Hotýlek v srdci Evropy, Otíkova matka, Trhala fialky dynamitem. Keďže dokonalo ovláda nemčnu, zahrala si aj v niekoľkých nemeckých filmoch - Der Dieb von San Marengo, Ein Wochende in San Moritz.


Milena Dvorská Milena Dvorská
(1938-2009) bola česká herečka. Nezabudnuteľná Maruška v rozprávke Soľ nad zlato.Keď sa v tejto rozprávke objavila Milena Dvorská ako princezná Maruška. Písal sa rok 1955 a ona mala iba necelých šestnásť rokov. K úlohe sa pritom dostala celkom náhodou. Hrala v prostějovskom ochotníckom krúžku, kde si ju všimol Jan Werich, ktorý mal vo filme hrať kráľa. Vedel, že režisérovi Martinovi Fričovi stále chýba hlavná predstaviteľka. Keď Milena Dvorská robila na Barrandove skúšky, bola v Prahe vôbec po prvý raz. Potom absolvovala pražskú DAMU a v rokoch 1960-91 pôsobila v Divadle E. F. Buriana. Objavila sa napríklad v Menzlovej komédii Vesničko má středisková a v rozprávke Z pekla štěstí režiséra Zdeňka Trošku. Z ďalšej filmografie : Anděl na horách, zatoulané světlo, Nejpelší ženská mého života, Jak se budí princezny, Kvadratura ženy.


Jiří Lábus Jiří Lábus
Nar. 1950 je jeden z najvýznamnejších českých hercov svojej generácie. Študoval na gymnáziu a potom sa rozhodoval medzi Výtvarnou školou a Divadelnou akadémiou. Napokon sa rozhodol pre Divadelnú akadémiu. Neskôr sa začal objavovať v televízii i vo filme.Začínal s malými rolami, ale upozornil na seba svojim komediálnym talentom.Jeho prvá vačšia rola bola v televíznom seriáli Arabela, kde si zahral Rumburaka. Pretože išlo o rolu "chladnú" a zápornú, snažil sa vzbudzovať u divákov emócie a sympatie čím vlastne "prerazil". 90.roky mu poskytli o niečo zaujímavejšie príležitosti. Z jeho bohatého prehľadu rolí posledných rokov je napríklad film Mach a Šebestová, Babie leto alebo komédia Silné kafé. Týmto všetkým dokazuje, že je nielen skvelý komik, ale aj nevšedný herec. Z filmografie : Slunce, seno a ..., Obsluhoval jsem anglického krále, Tmavomodrý svět, Život na zámku, Cirkus Humberto, Čas dluhů, Návštěvníci.


Dušan Tarageľ Dušan Tarageľ
Nar. 1948 je slovenský herec, ktorého najúspešnejšie su 70. a 80. roky dvadsiateho storočia. V roku 1971 nastúpil do Činohry SND, kde za dlhé roky stvárnil stovky postáv. Významnejšiu hereckú príležitosť dostal vo filme Keby som mal dievča (1976). Účinkoval aj v snímke Stratená dolina (1976). Hlavnú postavu stvárnil v televíznom filme Vianočné oblátky (1977). Zahral si v televíznom filme Sváko Ragan (1976)i v seriáli Dr. Ludsky (2011).


Jan Kanyza Jan Kanyza
Nar. 1947 je český herec. Zároveň sa venuje maľovaniu i príležitostnému písaniu pre deti. Je spoluzakladateľom výtvarnej skupiny Tolerance ´95. Z filmografie : Brácha za všechny peníze, 30 případů majora Zemana, Rukojmí v Bella Vista, Mravenci nesou smrt, Úraz, Svědek umírajíciho času, Pozváni na večeři.


Petr Kostka Petr Kostka
Nar. 1938 je český herec, ktorý pochádza zo starého divadelného rodu. Po maturite na Vyššej hospodárskej škole zložil v roku 1957 úspešne skúšky na DAMU. Štúdium ale nedokončil a v roku 1960 nastúpil do Městských divadel pražských. V roku 1974 prešiel do Národníh divadla. Definitívne sa u divákov i odbornej kritiky presadil v roku 1960 snímkom Vyšší pricíp, kde hral jedného zo študentov popravených za stanného práva. Nasledovala strmá herecká kariéra. Diváci si ho pamätajú ako zákerného Carlose vo Vorlíčkovom filme Což takhle dát si špenát alebo ako nervózneho pána Nováka v komédiách Pátek není svátek a V podstatě jsme normální. Objevil sa ako jeden z hlavných hrdinov seriálu Inženýrská odysea. Z ďalšej filmografie : Smrt mouchy, Panoptikum města pražského, Pravda a lež, Ideální manžel, Pojišťovna štěstí.Bohuš Záhorský Bohuš Záhorský
(1906–1980) bol český herec, jedna z najväčších postáv českého divadla. V roku 1966 získal titul národného umelca Bohuš Záhorský je pochovaný na Vyšehradskom cintoríne a ku koncu života sa stal zaslúžilým členom Národného divadla. Ako mladík začínal v Divadle V+W a potom prešiel do Národného divadla, kde zostal po celý život. Z filmov : Náš dědek Josef, Šílene smutná princezna, Koncert na konci léta.

Foto : Adrián SwatonJana Štěpánková Jana Štěpánková
Nar. 1934 je významná česká herečka, dcéra slavného herca Zdeňka Štěpánka, po matke tiež pravnučka českého básnika Vítězslava Hálka, po otcovi sestra hercov Petra Štěpánka a Martina Štěpánka. Po štúdiách na DAMU odštartovala jej profesionálna kariéra v pardubickom divadle. V roku 1959 sa jej domovom stalo Divadlo S.K.Neumana, kde pôsobila až do roku 1972. Potom pôsobila v Divadle na Vinohradech. Z filmografie : Nemocnice na kraji města, aková normální rodinka, Banbinot, Malý pitaval z velkého města, Ranč U Zelené sedmy, Účastníci zájezdu, Učitelky s praxí, Opravdová láska.


Jaroslav Satoranský Jaroslav Satoranský
Nar.1 939 je český herec. Vyučený rytec, ale neskôr vyštudoval DAMU. Od roku 1966 člen Vinohradského divadla. Vo filmoch hral väčšinou roly mladých dedinčanov a robotníkov. Jeho popularita kulminovala v 70. rokoch hlavne účinkovaním v seriáloch. Z filmografie : Bylo nás deset, Skřivánci na niti, Nejmladší z rodu Hamrů, Sázka na třináctku, Sólo pro starou dámu, O zvířatech a lidech, Četnické humoresky, Stříbrná vůně mrazu.


Miroslav Vladyka Miroslav Vladyka
Nar. 1959 je český herec. V roku 1982 absolvoval herectvo na DAMU. Po dvoch sezónach spolupráce s Divadlom na Vinohradoch bol prijatý do stáleho angažmánu. V roku 1996 prešiel do Studia Ypsilon, kde pôsobil až do roku 2002. Vo filme začínal už ako päťročný v detských a chlapčenských úlohách. Prvú väčšiu príležitosť mu dala režisérka Věra Plívová-Šimková v rodinnom snímku Káťa a krokodýl. Nasledoval celý rad filmov a televíznych seriálov alebo inscenácií (napr. Přijela k nám pouť, Vrchní, prchni). Mimoriadny úspech mu priniesla úloha učiteľa Karfík zo seriálu My všichni školou povinní a úlohu učiteľa si zopakoval aj v seriáli Křeček v noční košili.


Rudolf Jelínek Rudolf Jelínek
Nar. 1935 je český herec. Hrával striedavo mužov stojacich na strane zákona a naopak, gaunerov a podvodníkov. Hlavnú postavu mjr. Jirku Hradca hral vo filme Rukojemníci z Bella vista, čo bol filmový variant 2 epizód z 30 prípadov majora Zemana. Z filmografie : Smrt v sedle, Zatykač na královnu, Osvobození Prahy, Kdo přichází před půlnoci, Kosenie Jastrabej lúky, Druhý dech, Obsluhoval jsem anglického krále.


Ladislav Mrkvička Ladislav Mrkvička
Nar. 1939 je český herec. Začínal detskou úlohou vo filme Olověný chléb. Potom sa na filmovom plátne ešte objavil ako študent DAMU. Po dlhých rokoch strávených v oblastných divadlách hral v rokoch 1977 - 1991 v Divadle na zábradlí. Od 90. rokov je členom Národního divadla. Z filmografie : Hlídač dynamitu, Panna zázračnica, 30 případů majora Zemana, V zámku a podzámčí, Dobrá voda, Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Můj otec a ostatní muži, Falešné obvinění, Grandhotel.


Lukáš Vaculík Lukáš Vaculík
Nar. 1962 je český herec. Vyštudoval konzervatórium. Po štúdiách nastúpil do Městských divadlech pražských. Bol členom Divadla Rokoko a Činoherního klubu. Z filmografie : Kráľ Drozdia brada, Láska z pasáže, Třetí patro, Kamarád do deště, Nahota na prodej, Princezna ze mlejna 2, Černí baroni, Jak básníci neztrácejí naději, Proč bychom se netopili.


Věra Galatíková Věra Galatíková
(1938-2007) bola česká herečka. Absolventka Janáčkovej akadémie muzických umení v Brne získala prvé angažmán v Pardubiciach.V rokoch 1967 až 1972 bola členkou Činoherného klubu v Prahe,kým neprešla do Libně-tam pôsobila sedem sezón. Do svojho prechodu na prvú českú divadelnú scénu bola členkou Mestských divadiel pražských. Hrala okrem iného už vo vynikajúcich filmoch 60.rokov-v Škovránkoch na niti,v Údolí včiel aj v snímke Všichni dobří rodáci.Z neskoršieho obdobia sú známe skôr jej postavy z televíznych seriálov - My všichni školou povinní či Vlak dětství a naděje.Rolu vrchnej sestry stvárnila vo filme Anděl exit, objavila sa v prvých Četnických humorskách. Bola nositeľkou Ceny Thálie 94 za úlohu Hekabé v inscenácii Euripidovej tetralógie Pokoritelia Tróje z pražského Labyrintu. V tom istom roku získala Cenu divákov za dabing, ktorú v roku 2000 potvrdila Cena Hereckej asociácie za celoživotné majstrovstvo v dabingu.


Jaroslav Kepka Jaroslav Kepka
Nar. 1935 je český herec, dlhoročný člen hereckého súboru Divadla na Vinohradoch. Jednou z prvých úloh vo filme je mladý policajt vo filme Kdo chce zabít Jessii a potom rola fintítka v Nesmrtelné tete. Veľkú príležitosť dostal najmä v televízii. Kto by si nepamätal jeho úlohu profesora Buchálka v seriáli Koniec veľkých prázdnin. Ide o vynikajúceho dabingového herca, ktorý za celoživotné majstrovstvo v dabingu v roku 2003 získal prestížnu cenu Františka Filipovského.


Antonie Hegerlíková Antonie Hegerlíková
(1923-2012) bola česká divdelná a filmová herečka. Od roku 1946 bola členka hereckého súboru Divadla na Vinohradoch v Prahe. V roku 1943 ukončila štúdium herectva na Pražskom konzervatóriu a svoje prvé angažmán zažila v Divadle E.F. Buriana. Významnejšie sa objavuje pred kamerou v roku 1949 v dráme Smäd a nasledujú budovateľské snímky Dva ohně alebo Zocelení. Prvá hlavná úloha jej bola prisúdená v historickej dráme Vstanou noví bojovníci po boku Otomara Krejčího. Zaskvela sa v televíznej inscenácii Zločin pátera Amara, v seriáli F.L.Věk či v dráme Matka.


Ladislav Županič Ladislav Županič
Nar. 1943 je český herec. Začínal po absolutóriu JAMU v Brne v populárnom divadle Paravan a od roku 1970 začal svoju kariéru v Hudobnom divadle v Karlíne. Vytvára dodnes množstvo divadelných, filmových a dabingových rolí. Medzi jeho najslávnejšie dabingové úlohy patrí dabovanie hercov ako je Clint Eastwood. Ako zaujímavosť možno spomenúť jeho dabing Michala Dočolomanského vo filme Tajemství hradu v Karpatech. Z filmografie : Vesničko má středisková, Kamarád do deště, Princezna ze mlejna, Kameňák.
Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up