Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri


Jára Kohout Jára Kohout
(1904-1994) bol český filmový herec a spevák. Za svoj život hral asi v 54 flmoch, z toho len v štyroch po druhej svetovej vojne a do roku 1948, kedy emigroval. Najskôr žil v Nemecku, potom vo Francúzsku a nakoniec presídlil do USA. Za prvej republiky patril medzi najobľúbenejších hercov. Po roku 1989 sa vrátil domov a v Českoskovensku aj zomrel. Jára Kohout je pochovaný na Vyšehradskom cintoríne Z filmogarfie: Vdavky Nanynky Kulichovy, Král ulice, Jedenácté přikázání, Lojzička, Na tý louce zelený, Hotel modrá hvězda, Počestné paní pardubické, Ještě větší blbec než jsme doufali.

Foto : Adrián Swaton

Jan Antonín Duchoslav Jan Antonín Duchoslav Jan Antonín Duchoslav
Nar. 1941 je český herec. Od 80. rokov sa živil ako rekvizitár, posunovač, podnikateľ s dámskymi ramennými vypchávkami, produkčný, inštruktor lyžovania a osvetľovač. Medzi jeho záľuby patrí lyžovanie, v lete golf, jazda na bicykli, windsurfing, tenis a vodáctvo. Na strednej škole hral závodne softball a jazdil na skatu. V roku 1982 si zahral rolu Vikyho v kultovom filme Sněženky a machři, ktorý rozpráva o školskom lyžiarskom zájazde. Onedlho potom si zahral vo filmoch Už mu to začalo (1983) alebo Láska z pasáže (1984). Najväčšiu populariru si však v tomto období získal rolou Mikyho Kadleca v seriáli Třetí patro (1985). Roku 2005 sa objavil v úlohe Turka v letnej tínedžerskej komédii Karla Janáka Rafťáci a o tri roky neskôr v retrokomédii Sněženky a machři po 25 letech. Dnes sa herectvu venuje už len príležitostne. Na fotografii je z obdobia, keď vojenčil v Prešove.

Foto : archív Adrián Swaton

Ladislav Frej Ladislav Frej
Nar. 1941 je český herec, manžel českej herečky Věry Galatíkovej. Divadlu sa venoval ochotnícky už od svojej mladosti. Ovláda hru na husle a spieval v zbore brnianskej Janáčkovej opery. Po absolutóriu brnianskej JAMU začínal na satirické scéne Divadla Večerní Brno, potom pôsobil vo Východočeskom divadle v Pardubiciach odkiaľ prešiel do Štátneho divadla v Ostrave. Od roku 1970 trvalo pôsobí v Prahe, kde najprv hral v Divadle SK Neumanna (dnešné Divadlo pod Palmovkou). V Prahe potom nasledovala Mestská divadla pražská a Divadlo na Vinohradoch. Jeho najznámejšou televíznou postavou je doktor Sova mladší v seriáli nemocnica na okraji mesta. Hral aj v iných seriáloch-Kriminálka Anděl, Malý pitaval z velkého města... a vo filmoch Oldřich a Božena, Dívka s mušlí, Chlapi přece nepláčou, Žena pro tři muže...


Ilja Prachař Ilja Prachař
(1928-2005) bol český herec. Svoju hereckú kariéru začal ako člen dramatickej skupiny Armádneho umeleckého súboru Víta Nejedlého, v Divadle pracujúcich v Zlíne a v Divadle v Ostrave. Od roku 1954 účinkoval v pražskom Divadle S.K. Neumanna a od roku 1959 v Divadle na Vinohradech. Jeho najznámejšou úlohou je pravdepodobne chamtivý a lakomý Trautenberg v rozprávkovom seriáli Krkonošské pohádky. Ďalej sme ho mohli vidieť vo filmoch: Král Šumavy, Svatba ako remeň, Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci, Světáci a tiež v seriáloch F.L.Věk, Chalupáři, 30 prípadov majora Zemana a v ďalších.


Viliam Polónyi Viliam Polónyi
(1928-2012) bol slovenský herec. Po vyučení za obchodníka a absolvovaní Obchodnej školy odišiel do Zlína hrať futbal a neskôr sa vrátil ako dobrý futbalista do bratislavskej Káblovky. Návšteva divadiel prebudila v ňom ochotnícky herecký talent a túžbu stať sa profesionálnym hercom. Preto v roku 1949, keď vzniklo vo Zvolene Stredoslovenské divadlo, prihlásil sa na konkurz a bol do divadla prijatý ako herec. Potom nastúpil do Novej scény v Bratislave, kde hral v činohre, v divadle pre deti a mládež a vystupoval tiež v operete. Účinkoval v cca 100 slovenských i zahraničných filmoch. Za filmové role bol ocenený cenou IGRIS. Z ďalších filmov : Štvorylka, Štyridsaťštyri, Prerušená pieseň, Smrť prichádza v daždi, Drak sa vracia, Rok na dedine, Pacho, hybský zbojník, Páni sa zabávajú, Sebechlebskí hudci, Pustý dvor, Plavčík a Vratko, Tisícročná včela, Sedím na konári a je mi dobre.


Josef Bek Josef Bek
(1918-1995) bol český herec, ktorý celý život hral optimisticky naladených, bodrých a príjemných mužov z ľudu. Za svoj dlhý herecký život hral takmer v sedemdesiatich filmoch, v dvoch stovkách televíznych relácií ako aj v desiatkach divadelných hier. Medzi nezabudnuteľné roly patrí napríklad jeho vyslúžilý vojak Martin Kabát z filmu Hrátky s čertem, alebo pozoruhodný výkon vo filme Florenc 13.30 či rola kde vystupoval akoby amatérsky dirigent Honza vo filme Hudba z Marsu. Spolu s pôvabnou kolegyňou pani Irenou Kačírkovou natočil pod režijným vedením Ladislava Rychmana zrejme vôbec prvú filmovú pesničku, (co bola obdoba dnešných videoklipov) na svete s názvom Dáme si do bytu.


Libuše Havelková Libuše Havelková Libuše Havelková
Nar. 1924 je česká herečka, matka herca a speváka Ondřeja Havelku. Študovala na Konzervatóriu i na DAMU. Po angažmá v Ostrave a v Divadle E.F.Buriana, kde tiež vyučovala v divadelnom štúdiu, je od roku 1960 členkou Národného divadla v Prahe. Divákom je známa ako predstaviteľka matiek a babičiek. Z filmografie : Robinsonka, Starci na chmelu, Hříšní lidé města pražského, Nejmladší z rodu Hamrů, V zámku a podzámčí, Chlapci a chlapi, Maharal – tajemství talismanu, Babičky dobíjejte přesně

Foto : archív Adrián Swaton

Marie Pilátová Marie Pilátová
(1921-2014) bola predstaviteľka Konopníkovej z trilógie Slunce, seno a ... Obyvateľka dedinky Hoštice. Počas nakrúcania tejto známej trilóge sa v komparze objavila celá dedina. Zo štyristopäťdesiat obyvateľov dediny mali traja zmluvu na filmovú úlohu. Pani Marie Pilátová (Konopníková), Václav Troška (Konopník) a Marie Švecová (Kelišová). Ostatní stáli pred kamerou za honorár. Ako pani Pilátová spomína na natáčanie ?„Byla to moje jediná filmová zkušenost. Nic jsem tehdy neřešila. Vždy jsem se naučila text, a ten jsem prostě zahrála. I proto byl můj výkon asi tak autentický.“


Karolina Slunéčková Karolina Slunéčková
(1934-1983) bola česká herečka. Od dvanástich trénovala klasický balet, ovládala výborne step. V roku 1952 bola prijatá na štúdium herectva na DAMU. Po škole dostala angažmá vo Vinohradskom divadle. Hneď sa presadila v divadle aj v televízii. Naprek úspechom v zamestnaní, i v súkromí, optimistickému pohľadu na svet, podľahla zákernej rakovine pľúc. Z filmografie : Sňatky z rozumu, Tři chlapi na cestách, 30 případů majora Zemana, Žena za pultem, Dívka světových parametrů, Jak se peče štěstí, Má láska s Jakubem, My všichni školou povinní...


Roman Skamene Roman Skamene
Nar. 1954 ide o jedného z najpopulárnejších českých hercov malej postavy, ktorý práve vďaka svojmu malému vzrastu hral ešte v čase svojej faktickej dospelosti detské postavy. Medzi jeho najznámejšie úlohy patrí dvojrola v televíznom spracovaní klasickej predlohy Marka Twaina Princ a chudák, príbeh z obdobia po smrti anglického kráľa Henricha VIII. a jeho syna kráľa Eduarda IV. Z novších rolí potom postava cholerického veliteľa z filmu Tankový prapor, natočeného podľa námetu rovnomenného románu od Josefa Škvoreckého. V roku 1968 nakrútil seriál Záhada hlavolamu. Dva roky nato získal rolu vo filme Princ a žobrák. Známy je z filmov Bony a klid či Nahota na prodej.


Vladimír Dlohý Vladimír Dlohý
(1958-2010) bol český herec. Vo filme začínal ako predstaviteľ hlavnej role ochrnutého chlapca v snímke Už zase skáčem cez kaluže. Pôvodne sa učil na murára, ale z popudu režiséra Petra Schulhoffa nakoniec vyštudoval pražskú konzervatórium. Postupne pôsobil v Divadle Na zábradlí (1980 - 1991), v Divadle Bez zábradlí (1991 - 1994) a na scéne Rokoko (1994 - 1997). Od roku 1997 bol členom súboru pražského Divadla na Vinohradoch. Na javisku stvárnil celý rad veľkých rolí, Macbetha, Caligula, Arbenina v Maškaráda, Raskolnikova v Zločine a treste, Chlestakova v Revizorovi. Ako dieťa patril k najvyhľadávanejším hercom svojej generácie, potom nachádzal uplatnenie predovšetkým v televízii. Z jeho práce pre televíziu spomeňme aspoň seriály Arabela (réžia Václav Vorlíček, 1980), Dobrá voda (réžia František Filip, 1982), Sanitka (réžia Jiří Adamec, 1984).


Ján Mistrík Ján Mistrík Ján Mistrík
Nar.1942 je slovenský herec, brat herca Ivana Mistríka. Účinkoval vo viac ako 50 hraných a televíznych filmoch (Kto si bez viny, Veľký deň,veľká noc, Cesta ženy, Ohnivé križovatky, Kapitán Dabač,Štyridsaťštyri,Tábor padlých žien...). Bol členom Dedinského divadla v Spišskej Novej Vsi (1958-1959), Divadla J.G.Tajovského vo Zvolene (1963-1964), Divadla SNP v Martine (1967-1973). V rokoch 1973-1990 pôsobil v Bratislave na Poetickej scéne,neskôr v divadle Aréna. V súčasnosti hrá na Novej scéne. Stvárnil stovky divadelných postáv v televíznych inscenáciách a rozhlasových hrách, prepožičal svoj hlas množstvu zahraničných hercov v dabingoch,je známym slovenským recitátorom. Obľubu si získal ako predstaviteľ Michala Bielika, jednej z hlavných mužských postáv rozhlasového seriálu Čo nového, Bielikovci, vysielaného v rokoch 1974 až 1990.

Foto : archív Adrián Swaton

Oldřich Velen Oldřich Velen
(1921-2013) bol český herec. Televíznym divákom je známy napríklad z úspešného televízneho seriálu Slovácko sa nesúdi natočeného podľa rovnomennej knihy Zdeňka Galušku, kde hral hlavnú úlohu (postava Jura Klásek) spoločne s populárnym slovenským hercom Jozefom Kronerom. Jedná sa o veľmi úspešného herca, ktorý za svoj život stvárnil skoro 310 rôznych filmových postáv. Po štúdiu na gymnáziu a konzervatóriu v Brne začínal hrať v divadle v Českých Budějoviciach. Za okupácie bol väznený. Dlhé roky bol členom hereckého súboru Filmového štúdia Barrandov, pôsobil aj v legendárnom divadle Na zbradlí. Z filmografie : Hříšní lidé města pražského , Slasti Otce vlasti, Pane, vy jste vdova!, Jáchyme, hoď ho do stroje, Což takhle dát si špenát, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Druhý dech, Jezerní královna...


Viera Strnisková Viera Strnisková
(1929-2013) bola slovenská herečka. Sestra divadelného režiséra Vladimíra Strniska. Patrí k najvýznamnejším predstaviteľkám povojnovej hereckej generácie. Študovala na Filozofickej, neskôr Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Od roku 1948 bola členkou Novej scény v Bratislave, neskôr pôsobila v divadlách v Kolíne, vo Zvolene i Nitre. Od roku 1962 až doteraz bola členkou Slovenského národného divadla v Bratislave. Jej významným filmom bola snímka nakrútená podľa hry Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva z roku 1986. Z ďalšej filmografie : Námestie svätej Alžbety, Smrť prichádza v daždi, Živý bič, Rok na dedine, Zmluva s diablom, Sladký čas Kalimagdory, Medená veža, Deň, ktorý neumrie, Dievča z jazera, Soľ nad zlato...


Eva Kristínová Eva Kristínová Eva Kristínová
Nar. 1928 je slovenská herečka, členka činohry Slovenského národného divadla. Stvárnila širokú škálu ženských postáv, od dievčenských, rozohratého Roku na dedine a Felice v Goldoniho Štyroch grobianoch po jej najmilšiu Evu v Stodolovej Bačovej žene. Z ďalšej filmografie : Štyridsaťštyri, Kubo, Rysavá jalovica, Dvere dokorán, Hody.

Foto : archív Adrián Swaton

Viera Bálinthová Viera Bálinthová
(1910-1999) bola slovenská herečka. V rokoch 1938-1949 a 1951-1975 ako pracovníčka Čs. rozhlasu v Bratislave (pomocná hlásateľka, režisérka, členka a vedúca Rozhlasového hereckého súboru a vedúca Detskej rozhlasovej dramatickej družiny). Už od detstva sa venovala ochotníckemu divadlu, pracovala v rôznych spolkoch (Živena Matica slovenská, Slovenský klub). Stala sa členkou Dramatickej družiny košickej odbočky Radiojournalu. Ťažiskom jej rozhlasovej práce bolo dramatické vysielanie. V rokoch 1951-60 sa venovala interpretácii rozhlasových rozprávok pod názvom Rozprávky z Veľkej knihy. Veľkú obľubu u poslucháčov získala za postavu Ruženy Bielikovej v rozhlasovom seriály Čo nového, Bielikovci? Často účinkovala vo filme a televízii. Z filmografie : Prvák, Dom na rázcestí, Nylonový mesiac, Malá manekýnka, Osem žien....


Peter Debnár Peter Debnár
(1941-2004) bol slovenský herec a divadelný režisér. Pôvodne vyštudoval réžiu na VŠMU v Bratislave (1966).Postupne pôsobil v Žiline (1964-1965) a v bratislavských súboroch Divadlo na Korze, Nová scéna 1971-1990 - v rokoch 1984-1986 aj jej umelecký šéf) a Divadlo Astorka Korzo 90. Po niekoľkých réžiach sa po roku 1968 natrvalo zameral na hereckú tvorbu a réžii sa venoval len sporadicky. Zažiaril v divadelných inscenáciách Čakanie na Godota (1968), Les (1971). Zahral si aj v niekoľkých filmoch a v televíznych inscenáciach, uplatnil sa v dabingu. V posledných rokoch života sa kvôli zdravotným problémom stiahol do ústrania. Z filmografie : Pacho,hybský zbojník, Vojna volov, Majster kat, Sladké hry minulého leta.

Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up