Hudba / Music
Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4


Karel Gott Karel Gott
Nar. 1939 je český spevák, najvýznamnejší a najpopulárnejší spevák v dejinách česko-slovenskej populárnej hudby. Úspešný podnikateľ po novembri 1989 – spoločnosť Goja s Františkom Janečkom a amatérsky maliar. Začiatok jeho kariéry sa viaže k roku (1958), kedy sa prihlásil do súťaže Hľadáme nové talenty. V roku 1962 ho prijala pod svoje krídla hudobná firma Supraphon a za rok 1963 dostal prvého Zlatého slávika. V roku 1967 vyráža na 7 mesačný angažmán do hotela Frontier v Las Vegas. Po návrate domov vydal nemeckú platňu Gold Prague. Túto platňu odborníci označili za jeho najúspešnejšiu a najpredávanejšiu platňu 60. rokov. Ďalší prevrat v jeho kariére sa uskutočnil v roku 1971, kedy bolo viac ako 1 milión platní porozvážaných po celej Európe. Za tento úspech dostal diamantovú platňu.
Lady Karneval spieval Gott vo viac ako 60 štátoch sveta. V roku 1999 bol jeho koncert pred Zakázaným Mestom v Číne vysielaný do mnohých štátov a sledovalo ho viac než 600 miliónov ľudí. Je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák s najpestrejším repertoárom.
Karel Gott pôsobí na scéne viac ako 50 rokov, je držiteľom 40 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 miliónov nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2600 piesní z toho okolo 300 duetov.


Eva Pilarová Eva Pilarová Eva Pilarová
Nar. 1939 je česká speváčka a herečka, štvornásobná víťazka čitateľskej ankety Zlatý slávik v kategórii speváčok. Spievala už od detstva a to aj vážnu hudbu. V roku 1960 sa stala členkou divadla Semafor, kde vystupovala, okrem iného, aj s legendárnou dvojicou Jiří Suchý a Jiří Šlitr. V roku 1962 na krátky čas odišla spievať do Divadla Rokoko, ale už v roku 1964 sa vrátila späť do Semaforu. V rovnakom roku si tiež zahrala drobnú úlohu vo filme Kdyby tisíc klarinetů (ako výrazná zboristka dievčenskej školy - spolu s Naďou Urbánkovou a ďalšími). Počas dlhej speváckej kariéry naspievala veľké množstvo piesní, z ktorých sa stali hity. Veľmi populárne a obľúbené boli jej duety s Waldemarom Matuškom. Spievala aj s Karlom Gottom a inými spevákmi. Speváčka má farebne zaujímavý hlas a vynikajúcu spevácku techniku. S pribúdajúcimi rokmi sa stále viac orientuje predovšetkým na žánrovú oblasť jazzu a swingu. Jej prvý manžel Milan Pilar, s ktorým má syna Milana a ktorý emigroval v roku 1962 do Nemecka, sa rozviedla. Rozviedla sa aj s druhým manželom - Jaromírom Mayerom. Medzi jej najväšie hity patria pesničky Ach, ta láska nebeská, Oliver Twist, Tam za vodou v rákosí, Dotýkat se hvězd, Kočka není pes alebo Montiho čardáš.


Jana Koubková Jana Koubková
Nar. 1944 je česká jazzová speváčka. V šiestich rokoch sa stala členkou Detského rozhlasového súboru Dr. Bohumila Kulínského, neskôr to bol zmiešaný zbor ČKD Praha riadený Miroslavom Košlerem. Potom pôsobila v Armádnom umeleckom súbore. V 60. a 70. rokoch bola členkou vokálnych skupín ako Linha Singers, Inkognito Quartet, Kučerovci, Vokálnej skupiny Lubomíra Panka, CK Vocalu a účinkovala aj v divadle Semafor. Bola častým hosťom Big Bandu Karla Vlacha, Gustáva Broma, JOCR Kamila Hálu a Felixa Slováčka. Prešla rôznymi štýlmi od blues, swingu cez mainstream, bebop, jazzrock, latin, free jazz až po world-ethno a Fusion. Tiež sa venuje beatnickej poézii a sama si vymýšľa rapové texty. Ovláda scatové spievanie a improvizáciu. Založila vlastné súbory ako vokálne skupinu HOT TETY, HORÚCI DYCH Jany KOUBKOVÉ s gitaristom Michalom Pavlíčkom a bubeníkom Jiřím Hrubešom, tandem s gitaristom Zdeňkom Hráškom, Jiřím Šedivým a Jaroslavom Šindlerem. Skupiny POSAZNOVA a HORÚČKA BAND. TRIO s gitaristom Petrom Zemanom a vibrafonistou Radkom Kramplom, Plesk! s gitaristom Zdeňkom Sarko Dvořákom a bassgitaristom Pavlom Jakubom Rybou.


Jiří Schelinger Jiří Schelinger
(1951-1981) bol český rockový spevák a skladateľ. Jeho prvou kapelou, ktrú založil už na základnej škole bola Nothing But Nothing. V roku 1972 prijíma ponuku Karla Šípa a stáva sa členom jeho kapely Faraon. S touto natáča v roku 1972 svoj prvý leľký hit Holubí dům. V roku 1973 prechádza do kapely Františka Ringo Čecha, s ktorou v roku 1977 koncertoval i s kapelou Smokie. 13.apríla roku 1981 za dosiaľ nevyjasnených okolností skáče Schelinger z bratislavského Starého mosta do Dunaja. Jeho mŕtve telo bolo vylovené z vody 7. mája 1981 pri osade Bodíky, v katastri obce Horný Bar. Masmédiá však o jeho smrti,až na jednu výnimku,ide o český hudobný mesačník Melodie č.6/1981, mlčali. I to bol dôvod, prečo málokto veril, že interpret hitov ako Holubí dům, Jsem prý blázen jen, Jahody mražený, Lupič Willy,S en a ďalších už nie je medzi živými.


Jana Kocianová Jana Kocianová
Nar. 1946 je speváčka bluesu, džezu aj gospelu. Nositeľka troch zlatých Bratislavských lýr začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná po výhre v televíznej súťaži O zlatú kameru. Po maturite, keďže rodičia jej umeleckú kariéru neveľmi schvaľovali, začala študovať na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a na pedagogickej fakulte. Po angažmáne v Nemecku sa vrátila na domáce pódiá hitom Zahoď starosti. Nasledovali pozvania do rozhlasových,televíznych aj nahrávacích štúdií.J ej profesijný i hudobný život do veľkej miery formoval bubeník Jozef Skvařil, za ktorého sa po 20-tich rokoch spolužitia vydala. Účinkovala v bratislavskej Tatrarevue, spievala v programoch Karla Gotta. Neskôr mala vlastný hudobný program. Objavila sa aj vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete z roku 1982. Medzi jej najväčšie hity patrí pesnička Pár skvelých nôt.


Jiří Zmožek Jiří Zmožek
Nar. 1943 je český skladateľ populárnej hudby, hudobník, spevák a textár. Zložil stovky piesní pre najpopulárnějších českých spevákov a speváčky ako sú: Karel Gott (To musím zvládnout sám, Zvonky štěstí), Hana Zagorová (Nešlap nelámej, Biograf láska), Marie Rottrová (Ten vůz už jel), Michal Tučný (Tam u nebeských bran), Helena Vondráčková (Nahrávám), Věra Špinarová (Meteor lásky). Pre seba napísal napr.pieseň Už mi, lásko, není 20 let. Po podnikateľskom aj rodinnom krachu v roku 1994 sa upäl k viere v Boha. Od tej doby sa venuje skladaniu kresťanských piesní a duchovnej službe v rôznych kresťanských cirkvách. V posledných rokoch usporiadava duchovne zamerané koncerty hlavne v katolíckej cirkvi.


Helena Blehárová Helena Blehárová
Nar. 1943 v Žiline. V 60.rokoch patrila Helena Blehárová k prvým slovenským spevákom jazzu. Pôsobila v amatérskych skupinách v Žiline. S vojenským súborom zo Žiliny absolvovala turné v Poľsku.J ej naturelu sa obzvlášť hodili big bandové kompozície, kde jej improvizačné schopnosti dovolili spievať i náročnejšie kompozície a zložité prekomponované skladby (so scatovými improvizačnými úsekmi). V období 1962-1968 mala angažmán v Orchestri G.Broma, s ktorým vystupovala na Medzinárodnom jazzovom festivale v Prahe 1963, na jazzových festivaloch v Manchestri 1963, Varšave 1964, Mníchove 1965 a Norimbergu 1966. V evergreenoch vynikol jej plný altový vokál. Helena Blehárová bola prvá Slovenka, ktorá sa objavila v ankete Zlatý slávik. Bolo to v roku 1965 a umiestnila sa na 10.mieste. Účinkovala vo filmoch Dáma na kolejích a Neobyčejná třída. Jej najväčším hitom je pieseň Čakám tyždeň, čakám rok.


Pavel Bobek Pavel Bobek
(1937-2013) bol český spevák štýlov country a rock and roll. Po ukončení gymnázia študoval na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva ČVUT v Prahe. Na fakulte spieval vo fakultnej kapele FAPS,neskôr v Štúdiu bigbítovej hudby a od roku 1959 v divadle Paravan.V rokoch 1963-1965 bol spevákom skupiny Olympic, od roku 1966 vystupuje najčastejšie s Country Beatem Jiřího Brabca. S ním sa v roku 1967 stal stálým členom v divadle Semafor, kde pôsobil až do roku 1990.Jeho najväčšími hitmi sú piesne Ruby, Lásko mě ubývá sil a Veď mě dál, cesto má, Klidně stůj, Já býval hodný táty syn, Mé tělo, duše i já a pod.


Waldemar Matuška Waldemar Matuška
(1932-2009) bol spevák a herec, jeden z najpopulárnejších československých spevákov 60. a 70. rokov. Posledné roky života žil v St. Petersburgu na Floride. Narodil sa v Košiciach, detstvo prežíval v Prahe. V roku 1960 nahral svoju prvú pieseň Suvenýr a potom sa stal spevákom a hercom divadla Semafor, kde sa stal skoro jednou z jeho hviezd. Na doskách spieval sólovo aj v duete s Karlem Štědrým, Jiřím Suchým a od roku 1961 s Evou Pilarovou, s ktorou mal najväčšie úspechy. Dvakrát vyhral Zlatého slávika (1962 a 1967), niekoľkokrát bol druhý. Jeho popularita rástla. Začal sa objavovať vo filmoch ako herec, naspieval piesne na začiatku či konci obľúbených seriálov. Odišiel aj s Evou Pilarovou do divadla Rokoko. Waldemar Matuška je pochovaný na Vyšehradskom cintoríne Potom, čo sa Eva Pilarová vrátila do Semaforu, spieval v duete s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou a ďalšími. V roku 1976 sa oženil so speváčkou Olgou Blechovou a začal spolupracovať so skupinou K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů). V roku 1986 využil turné a zostal aj so ženou v USA. Komunistické úrady potom zakázali hrať jeho skladby, zlikvidovali jeho platňuJsem svým pánem, ktorá mala vyjsť, v seriáli Chalupáři bol zmazaný jeho hlas, zostala len hudba, v Rozpacích kuchaře Svatopluka bolo odstránené jeho meno z titulkov. Na Floride zostal aj po roku 1989, kedy v Československu padla komunistická vláda a nastala renesancia ním spievaných skladieb.

Foto : Adrián Swaton


Miroslav Žbirka Miroslav Žbirka
Nar. 1952. V roku 1977 získal spoločne s Jankom Lehotským a Marikou Gombitovou zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. V období 1976-1980 natočil s touto skupinou dnes už klasické hity Dievčatá, Drahá, Zažni a ďalšie. Miro Žbirka začínal v popmusic ako člen skupiny Modus. V roku 1982 sa stal prvým slovenským Zlatým slávikom a v rovnakej dobe tiež zvíťazil na medzinárodnom festivale v rakúskom Villachu s pesničkou Love Song (V slepých uličkách). V roku 1981 založil s Lacom Lučeničom skupinu Limit a vydal sa na sólovú dráhu. Hral v muzikáli Neberte nám princeznú. Nasledovala ďalšia zlatá Bratislavská lýra za pieseň Nechodí. V roku 2001 zvíťazil v ankete Zlatý slavík.


Helena Vondráčková Helena Vondráčková
Nar. 1947 je populárna česká speváčka a herečka. Hudobne na seba po prvý raz upozornila v roku 1964, keď v apríli vyhrala spevácku súťaž Hledáme nové talenty. Na začiatku septembra toho roku nahrala legendárnu skladbu Červená řeka. O rok neskôr získala Zlatého slávika v kategórii Najlepšia speváčka. V roku 1967 hrala v rozprávke Šíleně smutná princezna. V roku 1968 založila s Václavom neckářom a Martou Kubišovou trio Golden Kids. Rok 1969 znamenal pre Helenu Vondráčkovú aj vydanie prvej sólovej LP platne s názvom Růže kvetou dál... a v roku 1988 už prevzala Zlatú platňu za jeden milión predaných gramofónových platní...v roku 2002 ju uviedli do Siene slávy. Na konci roka 2005 vyšla Helenina kolekcia štyroch CD nazvaná Zlatá kolekce mapujúca celú jej kariéru. Okrem toho vyšla aj kniha Vzpomínám a ničeho nelituji.


Marta Kubišová Marta Kubišová
Nar. 1942 je česká speváčka. Svoju spevácku kariéru začala s tanečnou skupinou,ktorá v Nymburku spievala pri poobedných "čajoch". V roku 1962 sa dostala v súťaži "Hledáme nové talenty" až do finále. V roku 1962 prišla o prácu v sklárňach,a tak sa prihlásila na konkurz do Stop divadla v Pardubicích.V roku 1963 prešla do plzeňského Divadla Alfa.V roku 1967 vyhrala prvý krát Zlatého slávika. Jej pieseň Modlitba pro Martu sa stala pri okupácii vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 symbolom národného odporu. 1.novembra 1968 vzniklo populárne trio Golden Kids (Marta Kubišová, Václav Neckář, Helena Vondráčková). Marta Kubišová V roku 1969 vyhrala svojho druhého Zlatého slávika. O rok neskôr opäť vyhrala Zlatého slávika, avšak cenu musela prevziať v ústraní redakcie časopisu Mladý svět kvôli začínajúcej normalizácii. Posledné vystúpenie Golden Kids sa konalo 27. januára 1970 v Ostrave, od februára mala zakázanú umeleckú činnosť. Podpisom Charty 77 sa jej sledovanie ŠtB ešte zhoršilo. 1. decembra 1988 vystúpila po dlhej dobe na verejnosti na demonštrácii pri príležitosti 40.výročia vyhlásenia Deklarácie ľudských práv. 21.novembra 1989, počas Nežnej revolúcie,spievala z balkóna na Václavskom námestí svoju Modlitbu pro Martu a tiež československú štátnu hymnu.Potom nasledovala reedícia albumu Songy a balady a už v roku 1990 štúdiové nahrávky a samostatné koncerty.Věra Špinarová Věra Špinarová
Nar. 1951 je česká speváčka. Vyučila sa chemičkou, ale tou sa nikdy nestala. Zaujímavosťou je tiež, že sa nikdy neučila spievať, a aj napriek tomu sa umiestňuje na rebríčku najobľúbenejších speváčok. Svoju kariéru začala v 15.rokoch, keď nahrala svoju prvú pieseň Já před tebou klečím. Spievala s kapelami Flamingo (1967-1969), potom prešla k skupine Majestic, ktorý v roku 1971, po prevzatí Ivom Pavlíkom, zmenil názov na Orchestr Ivo Pavlíka (1969-1984). Potom začala spolupracovať so skupinou Speciál, ktorú založil jej gitarista z bývalej skupiny, Andonis Civopulos. Věra Špinarová Do roku 1988 aktívne vystupovala, avšak potom sa stiahla do ústrania a až po spojení sa s manažérom Václavom Fischerom nastal očakávaný comeback. Za svoju kariéru získala veľa ocenení, ako napríklad Zlatý štít z roku 1973 ako najpredávanejšia speváčka. V roku 1976 sa umiestnila na bronzovej priečke na Bratislavskej lýre a to s piesňou Lúčenie, spievanou po slovensky. Věra Špinarová za svoju kariéru vydala celkom 13 albumov. Z nich prvý Andromeda vyšlo už v roku 1972 vo vydavateľstve Panton. Ostatné LP už vychádzali v produkcii Supraphonu. Asi najväčší úspech mal album METEOR LÁSKY, ktorý vyšiel v roku 1982 a kde mala aj jeden z nejväčších hitov Meteor lásky, ale hlavne hit Bílá Jawa 250.


Yvetta Simonová Yvetta Simonová
Nar. 1928 rod.Roubalová, je česká speváčka. Začínala ako operetná a muzikálová speváčka. Spievala v Bratislavskej operete a neskôr aj v Hudobnom divadle v Karlíne. Až neskôr sa z nej stala speváčka populárnych piesní. Po vyštudovaní obchodnej školy študovala súkromne hudbu a spev. Svoju umeleckú dráhu začala ako operetná a muzikálová speváčka. Neskôr začala spolupracovať s tanečnými orchestrami Zdeňka Bartáka a J.Procházku. Od roku 1960 spolupracuje s Orchestrom Karla Vlacha ako jeho hlavná spevácka hviezda. Počas svojho života naspievala viac ako 500 piesní, mnohé z nich so svojim dlhoročným speváckym kolegom spevákom Milanom Chladilom. V 60. rokoch bola pomerne populárna a umiestňovala sa na popredných priečkach čitateľských ankiet Zlatý slávik. V tom čase tiež natočila veľké množstvo dodnes známych piesní, vystupovala veľmi často v rozhlase aj v televízii Naspievala aj dve piesne do českého filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Je dodnes stále umelecky aktívna a doteraz stále verejne vystupuje. Najznámejšie pesničky : Whisky, to je moje gusto, Zhasněte lampióny, Santa Maria, Pohádka o konvalinkách, My dva a čas, Moje srdce housle jsou.


Orchester Braňa Hronca Braňo Hronec
Nar. 1940 Študoval na bratislavskom Konzervatóriu (hru na akordeon, dirigovanie) a na VŠMU (skladbu u A. Moyzesa). V rokoch 1963-1982 viedol vlastný vokálno-inštrumentálny Orchester Braňa Hronca,v rokoch 1984-1990 bol dirigentom Tanečného orchestra Čs.televízie v Bratislave. S jeho orchestrom spievala celá plejáda slovenských aj českých spevákov. Napríklad Eva Kostolányiová, Karol Duchoň, Eva Máziková,J ana Beláková, Sally Salingová, Ivo Heller...


Katapult Katapult
Katapult je česká rocková skupina, ktorá vznikla v roku 1975. Žánrovo sa jedná o hardrockovú skupinu. V rámci tohto radenia patrí Katapult ku skupinám štýlovo radených niekde medzi hardrock a pop. Zakladateľom a vedúcou osobnosťou je gitarista a spevák Oldřich Říha. Druhým stabilným členom kapely je basový gitarista Jiří „Dědek“ Šindelář. Obaja mali pred zmenou názvu skupiny Mahagon na Katapult (ku ktorému došlo v roku 1975) za sebou spoločné pôsobenie v skupine Black Stars. Skupina sa po celý čas svojej existencie vystriedala viacero bubeníkov: Vladimír Krampol (krátko v roku 1975),Anatoli Kohout,J aroslav Kadlec, Milan Tutsch, Jiří Stárek, Pavel Lopata, Milan Balcar,Michal Šindelář.V äčšinu skladieb skupiny skomponoval Oldřich Říha, väčšia časť textov piesní pochádza od Ladislava Vostárka. Okrem neho textoval pre Katapult aj Pavel Vrba, Pavel Půta, Michal Vukovič, Milan Flanderka, F. R. Čech alebo L. F. Hagen. Katapult za svoju dlhú a úspešnú históriu odohral asi 7 000 koncertov a v predaji hudobných nosičov sa medzi českými kapelami zaradil na druhé miesto za legendárnou českou skupinou Olympic. Skupina Katapult dvakrát získala prvé miesto v poslucháčskej ankete Zlatý Slávik. V roku 2007 bola táto skupina uvedená do (českej) Beatové síně slávy v kategórii hudobných skupín. Z hitov : Až..., Někdy příště, Stovky hotelů, Jen jednou dostat šanci, Půlnoční závodní dráha.


Katapult Tublatanka
Názov skupiny pochádza z knihy Tarzan od Edgara Rice Burroughsa. Jeho základom je meno nevlastného Tarzanovho opičieho otca, zlého opičiaka menom Tublat s príponou po vzore vtedajšieho populárneho ľudového orchestra, ktorý sa volal Moravanka. Ľudový charakter skupiny podčiarkovali aj slovenské ľudové kroje, ktoré kapela používala na svojich vystúpeniach počas prvých desiatich rokov. Prvá pôvodná zostava skupiny bola: Maťo Ďurinda(spev,gitara), Pavol Horváth (basová gitara) a Juraj Černý (bicie). Autorom textov skladieb a manažérom skupiny bol Martin Sarvaš. Skupina sa v začiatkoch štýlovo prikláňala k hard rocku. Už z prvého albumu Tublatanka (1985) sa predalo okolo 100 000 hudobných nosičov. Tretí album Žeravé znamenie osudu (1988) dosiahol predaj až 250 000 kusov. V 90.rokoch skupina v pôvodnej zostave vydala ešte dva albumy: Nebo-peklo-raj (1990) a Volanie divočiny (1992)


Hana Hegerová Hana Hegerová
Nar. 1931, vlastným menom Carmen Farkašová, je slovenská a česká speváčka-šansonierka a herečka. Po ukončení gymnázia pracovala ako úradníčka. Po absolvovaní konzervatória v Bratislave začala pôsobiť v Divadle Petra Jilemnického v Žiline, kde zotrvala v činoherných rolách päť sezón. Spevácky debutovala roku 1957 v bratislavskej Tatra revui. V rokoch 1958-1961 účinkovala v divadle Rokoko v Prahe. Najmä ako divadelná a filmová herečka využívala šansón od domácich autorov aj od zahraničných ako Édith Piaf, Jacquesa Brela a ďalších. V rokoch 1961-1966 pôsobila v pražskom divadle Semafor. V roku 1965 mala s Miroslavom Horníčkom recitál H & H´65. Po skončení angažmánu v divadle sa venovala sólovým koncertom najmä v zahraničí. V rokoch 1967-1969 bola na stáži v parížskej Olympii. Legendárne piesne : Rozvod, Lásko prokletá, Milord, Levandulová, Potměšilý host...

Stránka:
1 , 2 , 3 , 4

Page up