Hudba / Music
Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4


Katka Knechtová Katka Knechtová
Nar. 1981 je slovenská speváčka, klaviristka, gitaristka, skladateľka a textárka. Známa je z pôsobenia v prešovskej skupine Peha. Do roku 1997 pôsobila ako vokalistka v prešovskej skupine IMT Smile. Začínala v hudobnej skupine IMT Smile s lídrom Ivanom Táslerom. Po rozchode so skupinou (1997) vstúpila do skupiny Peha spolu s bubeníkom Martinom Migašom z IMT Smile. V roku 1999 získala so skupinou Peha ocenenie Objav roka. V roku 2001 obdržala cenu Aurel v kategórii najlepšia speváčka. Za úspešné pôsobenie na slovenskej hudobnej scéne získala v roku 2005 opäť sošku Aurela v kategórii najlepšia speváčka. Katka Knechtová V roku 2007 vyhrala v ankete OTO cenu za najlepšiu speváčku roku 2006. Jej dvorným textárom je Vlado Krausz. V roku 2008 sa rozišla s hudobnou skupinou Peha a rozbehla sólovú kariéru. 1. decembra 2008 jej vyšiel sólový debut Zodiak. Jej hit Muoj Bože sa stal najhranejšou skladbou na Slovensku v roku 2008. V súčasnosti je jednou z najkvalitnejších a najhranejších slovenských speváčok.


Petr Muk Petr Muk
(1965-2010) bol český spevák a hudobník. Vyštudoval stavebnú priemyslovku v Českých Budějoviciach. Od svojich pätnástich rokov hral a spieval s rôznymi punkovými a undergroundovými skupinami. V rokoch 1985 až 1993 bol vedúcou osobnosťou skupiny Oceán, neskôr v rokoch 1992 až 1996 v skupine Shalom. Od roku 1997, kedy vydal prvý sólový album, vystupoval ako samostatný interprét, často aj v muzikáloch (Rusalka, Johanka z Arku, Galileo). V roku 2004 vydal a koncertným turné podporil mini-album Oh L'Amour obsahujúci české verzie piesní skupiny Erasure, s ktorou ako ich predkapela prešiel Anglicko. Okrem vlastných sólových hitov (Loď ke hvězdám, Neusínej, Tančíš sama) sa preslávil aj viacerými coververziami. Už so Shalomom nahral baladu Bon soir, mademoiselle Paris z repertoáru skupiny Olympic, prespieval aj Stín katedrál Václava Neckářa a neskôr aj Zrcadlo Karla Černocha.


Yvonne Přenosilová Yvonne Přenosilová
Nar. 1947 je česká speváčka, bývalá moderátorka a emigrantka. Je považovaná za priekopníčku českého rhythm and blues a rock and rollu. Spievala s Olympicom, potom bola členkou novovzniknutej skupiny Apollo. Účinkovala v Semafore (1963-1964). V roku 1965, kedy si ju hostia z anglických klubov vypočuli naživo, pozvali ju na trojtýždňové pobyt do Londýna. Spievala v londýnskom rozhlase, usporiadala aj dva úspešné koncerty v kluboch, vystupovala v televízii. Nejcennejšie vystúpenie bolo v najpopulárnejšej relácii britskej televízie Ready, Steady, Go! spoločne so skupinou Rolling Stones. V roku 1968 podpísala petíciu Dvetisíc slov a potom emigrovala do SRN za svojimi rodičmi.V Mníchove, kde žila 26 rokov, sa neúspešne pokúsila o kariéru pod menom Silová. Najskôr pracovala v spoločnosti British Airways. Tu sa zoznámila so svojím manželom advokátom von Schuckmannem. V Nemecku sa stala redaktorkou Rádia Slobodná Európa a spolupracovala s Karlom Krylom. V roku 1994 sa natrvalo vrátila do Prahy.


Josef Laufer Josef Laufer
Nar. 1939 vo Francúzsku je český speák a herec. Jeho otec, lekár, bol Čech židovského pôvodu a matka rodená Španielka. Svoje detstvo prežil v Anglicku, kde bol jeho otec vojenským lekárom pre RAF. Až v roku 1947 sa s celou rodinou vrátili do Československa. Jeho otec aj naďalej pracoval ako lekár - detský ortopéd. Josef začal pracovať vo výskumnom ústave. Už počas vojenskej služby začal hrať ochotnícke divadlo a režírovať. Po vojenskej službe vystupoval v Divadle ABC, pôsobil aj ako tlmočník a prekladateľ zo španielčiny. Neskôr študoval na DAMU a založil divadelný súbor Radar. Zahral a zaspieval si aj v niekoľkých filmoch, koncertoval s vlastnou skupinou Golem. Jeho najslávnejší hit sa nazýva Sbohem lásko, já jedu dál. V celej svojej profesionálnej kariére využíva aj jazykové znalosti, hovorí plynule po anglicky, španielsky a nemecky. V ostatných rokoch ho môžeme poznať zo seriálu komédií Kameňák.


Lucie Bílá Lucie Bílá
Nar. 1966 ako Hana Zaňáková je česká populárna speváčka. Už od raného detstva rada spievala a výučbe spevu sa venovala na ĽŠU. Vyučila sa krajčírkou v pražskej Triola. V tom čase začala spievať s metalovou skupinou Rock automat. Na koncertoch sa zoznámila so spevákom Alešom Brichtom a prijala ponuku stať sa speváčkou skupiny Arakain. Zlom v jej živote nastal, keď si nádejné speváčky všimol producent Petr Hannig. Na jeho odporúčanie prijala pseudonym Lucie Bílá a zásadným spôsobom zmenila svoj imidž. Z drsnej provokatívne rockerky sa stala romantická diva. Lucie Bílá Hannig pre ňu napísal prvý hit Neposlušné tenisky. V druhej polovici 80. rokov už ako hudobná profesionálka prenikla do sveta shoubiznisu. Lucie Bílá výrazným spôsobom v 90. rokoch ovplyvnila českú hudobnú scénu. V roku 1996 získala prvého zlatého slávika. Megaúspešne prešla najznámejšími muzikálmi uvádzanými v Česku (Les Misérables, Dracula, Krysař), vydala niekoľko sólových albumov, podieľala sa na niekoľkých filmoch (ako speváčka aj ako herečka) a po niekoľko rokov sa pevne drží na výslní popularity vo výročnej ankete Český slávik.


Iveta Bartošová Iveta Bartošová Iveta Bartošová
(1966-2014) bola česká speváčka. Pre jej kariéru bolo dôležité umiestnenie na štvrtom mieste v súťaži amatérskych spevákov na Mladej piesni Jihlava (1983). Jihlava bola pre ňu aj miestom stretnutia s Petrom Sepéšim (1960-1985), s ktorým vytvorila úspešné spevácke duo. Mladá dvojica získala popularitu sprevádzanou úspešnými hitmi ako Knoflíky lásky. Po tragickej smrti Petra Sepéšiho začala spolupracovať s niekoľkými najvýznamnejšími kapelami populárnej hudby a zásobovala publikum hitmi - Léto, Víš, lásko alebo Málo mě zná. Za rok 1986 vyhrala Iveta Zlatého slávika a následne vydala dva úspešné albumy IB (1987) a Blízko nás (1989). V rokoch 1990 až 1991 opäť zvíťazila v Zlatom slávikovi. Ďalšie hity jej priniesli nové albumy Natur (1991) a Václavák (1992). V roku 1997 začala účinkovať v muzikáli Dracula a rovnako ako mnoho iných spevákov našla časom v muzikáloch ťažisko svojho pôsobenia. Zvýšený záujem o speváčku viedol k vydaniu albumov Nekonečná (1998) a Bílý kámen (1999). V novom tisícročí Iveta predovšetkým spievala v muzikáloch a vydávala aj ďalšie sladby, z ktorých úspešné boli predovšetkým remaky starších hitov (Hej, pane diskdžokej, 2002). Posledné roky kariéry Ivety Bartošovej sú v znamení vopred ohlásených prestávok v práci a pokusov o návraty. Jej posledný radový album s názvom 22 vyšiel v roku 2008, o rok neskôr vydala vianočné CD Když ticho zpívá.(2009). Svoj život ukončila samovraždou skokom pod vlak.


Milan Chladil Milan Chladil
(1931-1984) bol český muzikálový spevák v žánri popmusic. Milan Chladil začal študovať spev na konzervatóriu v Brne, neskôr od roku 1954 až do roku 1957 na konzervatóriu v Prahe. Po ukončení štúdia chodil na súkromné hodiny spevu u prof. Karenina. Už počas štúdia v roku 1949 začal v Brne spievať s orchestrom Erika Krischa, kde účinkoval až do roku 1954. Po odchode krátko vystupoval s orchestrom Zdeňka Bartáka a Karla Hálu. V roku 1956 prešiel do Orchestra Karla Vlacha, kde pôsobil ako hlavný sólista. Od roku 1957 až do svojej smrti v roku 1984 vystupoval pravidelne so speváčkou Yvettou Simonovou, s ktorou naspieval celú radu úspešných a populárnych duetov. Výsledkom tejto dlhodobej spolupráce je asi 350 nahrávok rôznych piesní a viacero nahrávok pre Československý rozhlas a televíziu. Svoje uplatnenie našiel aj ako muzikálový a operetný spevák, hlavne v Hudebnom divadle v Karlíne. Hral napríklad v muzikáloch My Fair Lady a Na tý louce zelený. Najznámejšie piesne: Až na severní pól, Dívka,jež prodává růže, Santa Anna Maria, Té,kterou mám rád, Děti z Pirea, O nás dvou.


Valerie Čižmárová Valerie Čižmárová
(1952-2005) Rodáčka zo slovenských Michaloviec začínala ako šestnásťročná v pražskom Rokoku, neskôr hrala a spievala v Semafore a Divadle Jiřího Grossmanna.V roku 1974 sa stala viťazkou v nemeckéj hitparáde Schlagerstudio spoločne s Petrom Gabrielom a vychádza jej singel vo vydavateľstve Amiga.Ku koncu 70.rokov patrí medzi najpredávanejšie speváčky Supraphonu. V ďalších rokoch jej kariéra postupne upadá. Ako herečka sa mihla vo filmoch: Smrt krásných srnců (1986) a Já to tedy beru, šéfe! (1978).Naspeivala songy k filmom : Holky z porcelánu (1974),Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Půlnoční kolona (1972),Písničky roku (1971).


Jiří Korn Jiří Korn
Nar. 1949 je český spevák a herec. Jeho hudobná kariéra začala v 60. rokoch so skupinouRebels (nahrali veľký hit Šípková Růženka) a pokračovala v 70. rokoch v rámci skupiny Olympic, kde sa stal interpretom napr. piesne Únos. Po skončení angažmán v skupine Olympic spevák začal sólovú kariéru. V 80. rokoch účinkoval v úspešnom televíznom cykle Možno príde aj kúzelník. Jiří Korn V deväťdesiatych rokoch došlo k premene Kornovej kariéry na tanečnú a kritikmi aj viacej oceňovanú hudb. V ostatných rokoch je členom vokálneho kvarteta 4TET. Účinkoval v niekoľkých filmoch (napr. Honza málem králem). Od 90. rokov spojil kariéru s muzikálmi (Bídníci, Dracula, Monte Cristo atď.) a vystupoval aj v ľadovej revue Mrázik. Hraje biliard na úrovni celoštátneho prieborníka. Občas šokuje spoločnosť výstredným výberom oblečenia. Jeho bývalá manželka, Kateřina Kornová, je herečka, moderátorka, v súčasnosti vlastní kadernícky salón.


Viktor Sodoma Viktor Sodoma
Nar. 1945 je český spevák. Zahral si aj niekoľko drobných epizódnych rolí v niekoľkých českých filmoch. Jedná sa o jedného z priekopníkov českej rokenrolovej a bigbeatovej éry 60. rokov 20. storočia, speváka skupiny Flamengo a The Matadors. Viktor pochádza z umeleckej rodiny. Otec František Viktor Sodoma bol známý český výtvarník, ktorý spoločne so svojou manželkou spoluzakladal pražskú kaváiareň Reduta. Odtiaľ sa tiež poznal s Jiřím Suchým, ktorý mladému Viktorovi zabezpečil angažmá v Divadle Semafor. Po úvodnom semaforskom období nastala éra bigbeatová, ktorá prakticky skončila s príchodom normalizácie po roku 1968. Viktor sa opät vrátil do Divadla Semafor, kde začal spolupracovať s Václavom Zahradníkom a spievať popmusic v kapele Františka Ringa Čecha. Najväčšie hity: Šípková Růženka, Žárlivý kakadu, Trpaslíci jdou, Kytaro hrej.


Richard Müller Richard Müller
Nar. 1961 je slovenský spevák a hudobník priekopník elektronického popu na Slovensku. Je synom herca Vlada Müllera a herečky Elišky Müllerovej. V roku 1985 Absolvoval štúdium dramaturgie a scenáristiky na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Počas štúdia sa venoval najmä publicistickej činnosti v časopisoch Populár a Gramorevue. V roku 1984 založil hudobnú skupinu Banket. Prvé verejné vystúpenie absolvoval v roku 1984 na Bratislavskej lýre s piesňou Nespoznaný. V roku 1989 vyhral Bratislavskú lýru. Je autorom a spoluautorom scénickej hudby k filmom (Kúpeľňový hráč, divadelným inscenáciám i muzikálu Baal (1991) (s Andrejom Šebanom) podľa divadelnej hry Bertolta Brechta. V polovici 90.rokov 20. storočia spieval v kultovej formácii PPF so špičkovými hudobníkmi Andrejom Šebanom, Oskarom Rózsom a Marcelom Buntajom. Moderoval rozhlasové relácie aj televízne talkšou Müllerád a Promülle.


Hana Zagorová Hana Zagorová
Nar. 1946 je česká speváčka, textárka, herečka a moderátorka. Stala sa držiteľkou deviatich Zlatých slavíkov nepretržite od roku 1977 až do roku 1985. V roku 1963 sa zúčastnila speváckej súťaže Hľadáme nové talenty, kde získala prvé miesto. V rokoch 1964-1968 študovala herectvo na JAMU v Brne. Vystupovala v divadle Semafor ako Bludička v známej Suchého Kytici. Pre Hanu Zagorovú bolo rozhodujúce stretnutie s gitaristom Karlom Vágnerom, ktorý jej koncom roka 1972 zostavil vlastnú hudobnú skupinu a sám ju viedol. Zároveň bol autorom mnohých jej piesní. Spolu s ním dosiahla tiež najväčšie profesionálne úspechy. Už v roku 1983 získala Zlatú platňu Supraphonu za vyše milión predaných platní. Najtypickejší pre ňu zostáva tzv.beatový šansón. Keď v roku 1989 podpísala ako jediná zo známych spevákov pop music petíciu Několik vět, na príkaz najvyšších miest KSČ jej bola zakázaná akákoľvek spevácka činnosť. V roku 1990, po dohode s Karlom Vágnerom, rozpustila hudobnú skupinu a výrazne obmedzila svoje vystúpenia. Najväčšie hity : Studánko stříbrná, Rybičko zlatá, přeju si, Maluj zase obrázky, Hej mistře basů, Duhová víla, Kapky, Rozhovor v tichu.Petr Spálený Petr Spálený
Nar. 1944 je český spevák, skladateľ, hudobník, gitarista, flautista a bubeník.S hudobnou kariérou začínal už v 50.rokoch 20.storočia ako bubeník.Po skončení vojenčiny založil vlastnú skupinu Apollobeat a z tej doby pochádza aj jeho najväčší hit Plakalo bejby.Neskôr skladal hudbu k všetkym predstaveniam Divadla Jiřího Grossmana.Po čase sa etabloval na scéne ako spevák rocku, country a popu. Doposiaľ má na konte 29 profilových CD.Felix Slováček Felix Slováček
Nar. 1943 je český klarinetista, saxafonista a dirigent. Uplatnil sa ako interpret klarinetového klasického repertoáru. Bývalý člen Orchestra Karla Vlacha, dlhoročný sólista Orchestra Ladislava Štaidla (1969-1986) a neskorší dirigent Tanečného orchestra Československého rozhlasu. Je autorom hudby k snímkam Hudba pro dva a Oči pro pláč.


Miluška Voborníková Miluška Voborníková
Nar. 1949 je bývalá speváčka Divadla Semafor, manželka speváka Petra Spáleného. Do Divadla Semafor sa dostala prostredníctvom konkurzu roku v 1968 ako 18 ročná. Na začiatku 70.rokov bola na vrchole svojej slávy, umiestňovala sa na prvých priečkach ankety Zlatý slávik. V súčasnosti vystupuje už len príležitostne. Z najväčších hitov:Haló, pane hajný, Já tančím před tvými dveřmi, Jako královně páže, Pamatuju na to léto, Dej mi lásku.Karel Vlach Karel Vlach
(1911-1986) bol dirigent a kapelník swingového Orchestra Karla Vlacha.v 30.rokoch sa angažoval v skupinách Blue Music a vo vlastnom súbore Charles Happy Boys. V roku 1939 založil vlastný orchester. Od roku 1940 vystupoval s orchestrom na Streleckom ostrove a spolupracoval so sestrami Allanovými. Karel Vlach je pochovaný v spoločnom hrobe umelcov na Vyšehradskom cintoríne Orchester hral pôvodné aj prevzaté skladby. Po druhej svetovej vojne sa orchester orientoval na štýl Glenna Millera. Ako sólisti sa tu uplatnili Arnošt Kavka, Inka Zemánková, Rudolf Cortéz alebo Jiřina Salačová. Od roku 1954 pôsobil v Divadle ABC a od roku 1962 v Hudebním divadle v Karlíně. Od 60.rokov spolupracoval s Yvettou Simonovou a Milanom Chladilom.

Foto : Adrián Swaton


Petr Rezek Petr Rezek
Nar. 1942 je český spevák, gitarista a hudobný skladateľ. Absolvent strojníckej priemyslovky získal svoje hudobné vzdelanie na ľudovej škole umenia a na konzervatóriu. Začínal ako doprovodný gitarista v polovici 60.rokov v skupinách Karkulka a neskôr aj v skupine Juventus. Odtiaľ prešiel do skupiny Františka Ringo Čecha Shut Up, potom do skupiny Zdeňka Mertu Kardinálové, kde spieval spoločne s Petrou Černockou. Od roku 1976 sa datuje jeho pôsobenie v skupine Karla Vágnera a jeho obdobie speváckej dráhy aj s Hanou Zagorovou. Od roku 1981 do roku 1989 vystupoval so svojou vlastnou skupinou Centrum.Jaromír Mayer Jaromír Mayer
Nar. 1946 je český spevák. Je vyučený nástrojár, ktorý chodil obdivovať Karla Gotta do Alfy. Tam sa zúčastil talentovej súťaže, začal študovať na konzervatóriu a medzitým spieval v bigbeate s Mefistom. Potom chvíľu pôspbil v Semafore. Bol životným partnerom Evy Pilarovej. V roku 1986 emigroval aj s manželkou Radkou Machovou do Nemecka, neskôr sa usadil v Kanade. Jeho najväčšie hity: Hospůdko známá, Malý přítel z města N, Jedna slza na tvé tváři, Dům u vycházejícího slunce, Vzpomínám na San Francisco.Pavel Novák Pavel Novák
(1944-2009) bol český spevák, skladateľ, hudobník a spisovateľ, ktorý bol jednou z najvýraznejších postáv českej populárnej hudby. Spievať začal v roku 1961 so súborom tradičného jazzu Dixiland Přerov. S týmto súborom nahral v roku 1962 prvú rozhlasovú nahrávku. V roku 1964 bol jedným zo spoluzakladateľov skupiny Synkopa. S touto skupinou natočil v roku 1966 veľmi úspěšnú pieseň Vyznání. V rozhlasovej Houpačce prekonala táto pieseň všetky doterajšie rekordy.P ostupne dostal ponuky k natáčaniu s Ostravským rozhlasovým orchestrom, či s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu. V roku 1967 založil vlastnú skupinu Vox. S týmto hudobným zoskupením natočil celú radu hitov (Asi,Chodím,Viktoria...). S Voxom pôsobil Pavel Novák zhruba 10 rokov a potom založil skupinu Proto. V nej sa obklopil mladými rockovými hudobníkmi a natočil s nimi okrem toho aj úspěšnú skladbu Morava. Od začiatku 90.rokov vystupoval s vlastnou skupinou Family.Karel Zich Karel Zich
(1949-2004) bol český spevák, gitarista a hudobný skladateľ. Vyštudoval estetiku a sociológiu. V rokoch 1964-65 pôsobil v skupine Framus. V rokoch 1968-1973 bol členom Spiritual kvintetu. Od roku 1974 začala jeho sólová kariéra. O dva roky neskôr vydal svoj prvý sólový album Dům č.5. Interpretoval prevažne svoje vlastné skladby. V polovici 70.rokov zažil najväčší skok v ankete Zlatý slávik - zo 112. miesta na 4. miesto. V roku 1979 založil doprovodnú skupinu Flop. Natočil 50 singlov a 15 profilových albumov. Zomrel na infarkt na dovolenke na Korzike. Najväčšie hity : Máš chuť majoránky,lásko má, Paráda, Jeden tón, Sólo, Hurikán, Dlouhé týdny.


Stránka:
1 , 2 , 3 , 4

Page up