Kontaktné adresy nie sú overené ! The addresses are not verified !, Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , RímFrasier


Frasier Autograph Frasier
Frasier je americký sitcom televíznej stanica NBC, ktorý bol v premiére vysielaný v rokoch 1993 až 2004. Ide o spin-off seriálu Na zdravie (Cheers), z ktorého pochádza hlavná postava psychiatra Dr. Frasiera Cranea, ktorého stvárnil Kelsey Grammer.
Frasier získal rekordných 37 cien Emmy. Stal sa tak jedným z najúspešnejších spin-off seriálov a zároveň jedným z najlepšie kriticky hodnotených komediálnych seriálov v televíznej histórii.
Hoci sa seriál odohráva v Seattli vo Washingtone, bola tu natočená iba jediná jeho epizóda. Zvyšok seriálu bol natočený v štúdiách Paramount Pictures a v rôznych lokáciách v okolí Los Angeles.
Psychiater Dr Frasier Crane (Kelsey Grammer) sa po rozvode vracia z Bostonu, kde sa odohrával predchádzajúci seriál Cheers do svojho rodného mesta Seattlu. Plány na staromládenecký život vezmú za svoje, keď sa rozhodne vziať k sebe svojho otca Martina Cranea (John Mahoney), policajta, ktorý musel ísť do dôchodku, pretože bol v službe postrelený a teraz kríva. Spolu s otcom do bytu príde aj jeho pes Eddie, ktorého Frasier nemá rád. Kvôli Martinovmu zraneniu sa do bytu nasťahuje aj jeho nová fyzioterapeutka Daphne Moonová (Jane Leeves), ktorá sa zároveň stará o domácnosť. Častým návštevníkom bytu je tiež Frasierov brat Niles (David Hyde Pierce). Ten sa zamiluje do Daphne, čo je jedným z hlavných tém celého seriálu (svoje city pred ňou ale tají až do poslednej epizódy siedmej rady).
Frasier má v rádiu KACL svoj vlastný program, kde ako psychiater radí ľuďom v rôznych životných situáciách. Jeho produkčná je Roz Doyleová (Peri Gilpin) s bohatým milostným životom. Z Roz a Frasier sa časom stanú aj cez rozdielny charakter blízki priatelia.
Častou zápletkou seriálu sú problémy medzi Frasier, Niles a Martinom plynúce z ich odlišného triedneho postavenia. Kým intelektuáli Frasier a Niles si potrpia na kultúrne udalosti, drahé reštaurácie, kvalitné vína a pod., ich otec radšej navštevuje normálne krčmy a pije pivo. Súrodenecká rivalita Frasiera a Nilesa je tiež častým zdrojom komických situácií. Seriál tiež sleduje Nilesov rozvod so svojou precitlivenou ženou Maris (tá sa v seriáli ale nikdy fyzicky neobjaví), Frasierovo hľadanie lásky alebo snahu oboch bratov získať dobré postavenie medzi Seattleskou elitou. V seriáli sa tiež pravidelne objavuje Frasierova bývalá žena Lilith (Bebe Neuwirth), tiež známa zo seriálu Cheers, so synom Frederickom.

Prvná epizoda: 16. septembra 1993
Záverečná epizoda: 13. mája 2004
TV stanica: NBC
USA, 1993, 262x30 min


, Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , Rím


>