Kontaktné adresy nie sú overené ! The addresses are not verified !Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , RímKlinika Grace


Klinika Grace je populárny americký seriál odohrávajúci sa na Klinike Grace vo washingtonskom meste Seattle. Seriál debutoval na americkom televíznom kanáli ABC v marci 2005. Na Slovensku sa seriál začal vysielať 23. novembra 2006 na STV. Hlavnou postavou seriálu je doktorka Meredith Grey, ktorá pracuje ako chirurg na spomínanej Klinike Grace.
Originálny názov: Grey's Anatomy ( V Čechách : Chirurgové )
komédia / akcia / USA / 2005 / epizóda 45 minút
Réžia: John David Coles, Adam Davidson, Sarah Pia Anderson, Tony Goldwyn, Peter Horton
Scenár: Dr. Zoanne Clack, Ann Hamilton, Kip Koenig, Stacy McKee, James D. Parriott
Hrajú: Ellen Pompeo, Sandra Oh, Katherine Heigl, Justin Chambers, T.R. Knight...Ellen Pompeo Ellen Pompeo
Nar. 1969 je americká herečka. Hereckú kariéru začínala v roku 2002, keď si ju vybral režisér Brad Silberling do svojho filmu Polnočná míľa. Neskôr sa objavila vo filme Daredevil po boku Bena Afflecka v úlohe Karen Page, ale väčšina jej scén bola vystrihnutá. V rokoch 2002 a 2003 sa objavila vo filmoch Chyť ma, ak to dokážeš a Mladosť v ťahu. V televízii si zahrala v dvoch epizódach v seriáli Zákon a poriadok a v jednej epizóde Priateľov . Vo filme Večný svit nepoškvrnenej mysle z roku 2004 hrá Naomi, bývalú priateľku hlavného hrdinu Joela Barisha. Hoci jej scény boli vystrihnuté z filmu,bola vďačná, že režisér Michel Gondry si vybral do filmu práve ju. Ellen Pompeo sa do povedomia divákov dostala vďaka jej prvej hlavnej roli v seriáli televízie ABC Klinika Grace, kde hrá Meredith Gray.

Ellen Pompeo
Creative Artists Agency
2000 Avenue of the Stars
Los Angeles,CA 90067,USA


Patrick Dempsey Patrick Dempsey
Nar. 1966 je americký herec, ktorý už v 15 rokoch objavil svoje herecké nadanie, kedy cestoval po Anglicku ako žonglér, komik a iluzionista. O šesť rokov neskôr dostal svoju prvú významnejšiu filmovú rolu v snímke Láska nie je v cene (1987). V roku 1989 hral hlavnú úlohu vo filme Loverboy po boku Kirstie Alley a v Bláznivej spolubývajúcej (1990) s Helen Slater. V 90 rokoch Dempsey uvádzal niekoľko televíznych show, účinkoval vo filme The Player (1997) a v televíznom seriáli About a Boy (2003). Jeho prvou významnejšou televíznou rolou bola úloha Willa - športového reportéra v televíznom seriáli Will & Grace (1998). Následne pokračoval v úlohe Aarona Brooksa, psychicky nevyrovnaného brata herečky Stelly Wards v snímke Once & Again (2004). Dempsey si za túto rolu vyslúžil nomináciu na cenu Emmy. V súčasnosti je hviezdou seriálu Klinika Grace (2005) a romantických komédií Ako ukradnúť nevestu (2008) a Valentín (2009).
Patrick Dempsey

"Grey's Anatomy"
ABC-TV, Production Office
Los Feliz Tower,4th Floor
4151 Prospect Ave.
Los Angeles,CA 90027,USA


Kate Walsh Kate Walsh
Nar. 1967 je americká filmová a televízna herečka. Po absolvovaní univerzity sa presťahovala do Chicaga, kde pôsobila v National Public Radio. Potom sa presťahovala do New Yorku, kde od roku 1987 vystupovala s hereckým umeleckým súborom Burn Manhattan. Od roku 1990 hrala niekoľko menších rolí v televíznych seriáloch a v roku 1996 získala svoju prvú rolu vo filme Priepasť/Normálny život. O rok neskôr nasledovali filmy Peppermills, Night of the Lawyers a úloha v populárnom sitcome The Drew Carey Show. V roku 2005 získala ako hviezdny hosť úlohu v už rozbehnutom seriáli Chirurgovia (Grey 's Anatomy). Bola obsadená do role Dr. Addison Montgomeryovej. Okrem iného bola ocenená cenou najlepšia herečka roku 2002 v krátkom filme.

Kate Walsh
"Grey's Anatomy", ABC-TV
Production Office
Los Feliz Tower, 4th Floor
4151 Prospect Ave.
Los Angeles,CA 90027,USA


T.R.Knihgt T.R.Knight
Nar. 1973 celým menom Theodore Raymond Knight je americký herec. Medzi jeho najznámejšie roly patrí postava doktora George O'Malleyho v televiznom seriáli Chirurgovia (Grey's Anatomy). Herectvu sa venuje už od piatich rokov. Vystupoval aj na Broadway, ale televízia je mu asi najbližšia. Objavil sa aj v seriáli CSI : Kriminálka Las Vegas.

T.R.Knight
The Gersh Agency NY
41 Madison Avenue,33rd Floor
New York,NY 10010,USA


Katherine Heigl Katherine Heigl
Nar. 1978 Kathy svoju kariéru odštartovala ako detská modelka a neskôr sa začala venovať herectvu. Vo filme debutovala romantickou drámou That Night v roku 1992. Nasledovali úlohy vo filmoch Môj otec hrdina po boku Gérarda Depardieuho z roku 1994 alebo Prepadnutie 2: Temné územie o rok neskôr. Tu si zahrala so Stevenom Seagalom. Skutočný herecký prielom však zaznamenala až vďaka Klinike Grace, ktorej pilotnú epizódu odvysielali 27. marca 2005 a kde stvárnila postavu doktorky Izzie Stevensovej. Neskôr účinkovala v romantických komédiách Nabúchaná, 27 šiat alebo Chceš ma, chcem ťa.

Katherine Heigl
Paradigm
360 North Crescent Drive,North Building
Beverly Hills,CA 90210,USA


Chandra Wilson Chandra Wilson
Nar. 1969 je americká herečka, speváčka a režisérka vysoká len 150 cm. Absolvovala strednú školu výtvarného umenia a neskôr hereckú školu v New Yorku. Jej prvá významnejšia televízna rola bola v seriáli Cosby Show a potom nasledovalo hosťovanie v iných seriáloch (Právo a poriadok, Sex v meste, Rodina Sopránovcov, Zákon a poriadok). Na plátna kín sa dostala až v roku 1993 po boku Toma Hanksa v snímke Philadelphia. Celosvetovú popularitu si však vyslúžila ako doktorka Miranda Baileyová v seriáli Greys Anatomy.

Chandra Wilson
"Grey's Anatomy"
ABC-TV - Production Office
Los Feliz Tower, 4th Floor
4151 Prospect Ave.
Los Angeles,CA 90027,USA


Isaiah Washington Isaiah Washington
Nar. 1963 je americký herec a držiteľ cien NAACP Image Award a Screen Actors Guild. Keď mal trinásť rokov, jeho otca zastrelili. Strednú školu vo Willowridge dokončil v roku 1981. Isaiah slúžil ako letec a navštevoval Howardskú univerzitu. Po promócii sa odsťahoval do New Yorku. Vo svete filmu sa preslávil v snímkach Hra smrti a Sex po telefóne. Najväščiu celosvetovú popularitu mu však priniesol seriál Klinika Greys a úloha kardiochiruga Prestona Burka. Z ďalšej filmografie : Mŕtvi prezidenti, Zakázané ovocie, Rómeo musí zomrieť.

Isaiah Washington
Three Tier Entertainment, Llc.
8981 Sunset Blvd.,Suite 103
West Hollywood,CA 90069,USA


Sandra Oh Sandra Oh
Nar. 1971 je kanadská herečka. Najznámejšia je jej postava doktorky Cristiny Yang v seriáli Klinika Grace. Za stvárnenie tejto roly získala v roku 2006 Zlatý Glóbus v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe a Screen Actors Guild Awards spolu s ďalšími kolegami zo seriálu za vynikajúci spoločný výkon v dramatickom seriáli. Štyrikrát bola nominovaná na cenu Emmy.Významné role hrala vo filmoch Pod toskánskym slnkom, Bokovka a v sitcome Arliss, kde hrá postavu menom Rita Wu. V menej známom filme Tanečnice od Modrého leguána hrá striptérku, ktorá píše poéziu. Aj vďaka jej výkonu mal film pozitívne recenzie od kritikov. V roku 2006 hrala po boku Robina Williamsa a Toni Colette vo filme Nočné Volanie.

Sandra Oh
"Grey's Anatomy", ABC-TV
Production Office,Los Feliz Tower,4th Floor
4151 Prospect Ave.
Los Angeles,CA 90027,USA


James Pickens James Pickens Jr.
Nar. 1954 je viac lelevízny ako filmový americký herec, ktorý sa do povedomia publika zapísal hlavne rolou doktora Richarda Webbera v televíznom seriáli Klinika Greys ( Grey's Anatomy ). Okrem toho sa objavil v mnohých ďalších seriáloch Another World, Západné krídlo, Roseanne, Beverly Hills 90210, JAG alebo Odpočívaj v pokoji a v snímkach Reportérka, Smrtiace triky, Nespútaná vášeň, Za bránami pekla, Spáči...

James Pickens Jr.
Christopher Wright Management
3207 Winnie Drive
Los Angeles,CA 90068,USA


Sara Ramirez Sara Ramirez
Nar. 1975 je mexicko-americká herečka a speváčka. Jej otec je Mexičan a matka Írka. Keď mala osem rokov, presťahovala sa s matkou do Spojených štátov. Po absolvovaní Sandiegskej školy múzických umení študovala na Juilliardovej škole v New Yorku. V roku 1998 debutovala na Broadwayi v hre The Capeman od Paula Simona. V roku 2005 získala cenu Tony Award v kategórii najlepšia herečka v muzikáli za rolu Pani jazera v muzikáli Spamalot. Medzi jej najznámejšie roly patrí postava doktorky Callie Torresovej v televíznom seriáli Klinika Greys (Grey 's Anatomy).

Sara Ramirez
"Grey's Anatomy",ABC-TV,Production Office
Los Feliz Tower,4th Floor,4151 Prospect Ave.
Los Angeles,CA 90027,USA


Justin Chambers Justin Chambers
Nar. 1970 je americký herec a mužský model, ktorý bol tvárou reklamnej kampane spoločnosti Calvin Klein. Od roku 2005 hrá v americkom televíznom seriáli Klinika Grace (Grey's Anatomy), kde stvárňuje postavu doktora Alexa Kareva. Hral aj v niekoľkých filmoch, za zmienku stoja Svadby podľa Mary, kde hral spolu s Jennifer Lopez, Mušketier, Zodiac, Dom na zlej adrese a pôvodný film HBO s názvom Duševná slepota. Chambers bol obsadený do jednej z popredných rolí v kriminálnom seriáli televízie CBS Odložený prípad, ale odišiel po tom čo hral v iba štyroch epizódach. V roku 2006 bola jemu a jeho kolegom zo seriálu Kliniga Grace udelená cena Screen Actors Guild Award.

Justin Chambers
Industry Entertainment Productions
955 S. Carrillo Drive,Suite 300
Los Angeles,CA 90048,USA


1. séria sa začala vysielať 27. marca 2005 a skončila 22. mája 2005. 1. sériu v USA sledovalo priemerne 18,5 miliónov divákov. 1. séria mala celkovo 9 častí.
Meredith Grey, dcéra chirurgičky Ellis Grey, začne pracovať na Klinike Grace v Seattli. Na začiatku seriálu sa stretáva so svojimi kolegami, Isobel „Izzie“ Stevensovou a Georgom O'Malley, ktorí sa neskôr stanú jej najlepšími priateľmi. Ďalšími postavami v seriáli sú doktorka Miranda Baileyová, prezývaná aj "Nacista"; doktor Alex Karev, ktorý nie je obľúbený medzi kolegami (obzvlášť u Izzie); a známi chirurgovia Dr. Derek Shepherd a Dr. Preston Burke. Vedúcim chirurgie je Richard Webber. 1. séria sa končí príchodom doktorky Addison Montgomery-Shepherdovej, manželky Dr. Dereka Shepherda.

2. séria sa začala vysielať 25. septembra 2005 a skončila 15. mája 2006. 2. sériu v USA sledovalo priemerne 19,9 milióna divákov. 2.séria mala celkovo 27 častí.
Druhé pokračovanie seriálu sa viaže najmä k vzťahu doktorky Meredith Greyovej a doktora Dereka Shepherda, ktorý sa náhlo skončil po príchode Derekovej manželky, Addison Montgomery-Shepherdovej. Naopak, na klinike sa utvorí jeden nový vzťah medzi Izzie Stevensovou a Alex Karevom. V priebehu seriálu Miranda Baileyová otehotnie.

3. séria sa začala vysielať 21. septembra 2006 a skončila 17. mája 2007. 3. sériu v USA sledovalo priemerne 20 miliónov divákov. 3.séria mala celkovo 25 častí.
Tretia séria sa venuje najmä boju o post šéfa chirurgie a hlavného rezidenta. Za vedúceho chirurgie vyberú dr. Shepherda, ale ten sa ho vzdá v prospech doterajšieho šéfa dr. Webbera. Hlavným rezidentom sa prekvapujúco stane doktor Calliope Torres. Vzťah medzi doktorom Sheperdom a doktorkou Greyovou zostane naďalej nevyriešený. Na konci série internisti podstúpia záverečný test. Tí, ktorí ho urobia sa stanú rezidentmi a tí, ktorí majú nedostatočný počet bodov buď odídu z chirurgického programu, alebo opakujú rok ako internisti. Jedným z tých, ktorým sa nepodarilo spraviť skúšku je doktor George O'Malley, ktorý sa teraz musí rozhodnúť čo urobí ďalej.

4. séria sa v Spojených štátoch začala vysielať 27. septembra 2007 a posledný diel bol odvysielaný 22. mája 2008. Séria má 23 dielov.

5. séria má 24 častí. Prvý diel bol v USA odvysielaný 2. novembra 2008, posledný diel bol odvysielaný začiatkom apríla 2009.

6. séria má 24 častí. Prvý diel bol v USA odvysielaný 24. septembra 2009 a posledný 10. mája 2010.

7. séria - premiéra 1. časti sa plánuje na 23.septembra 2010.


Výber z postáv, herci, séria :

Dr. Meredith Grey - rezident; Ellen Pompeo, 1-
Dr. Cristina Yang - rezident; Sandra Oh, 1-
Dr. Isobel „Izzie“ Stevens - rezident; Katherine Heigl, 1-6
Dr. George O'Malley - rezident; T.R. Knight, 1-
Dr. Alex Karev - rezident; Justin Chambers, 1-
Dr. Preston Burke - kardiochirurg; Isaiah Washington, 1-3
Dr. Derek Shepherd - neurochirurg; Patrick Dempsey, 1-
Dr. Addison Montgomery-Shepherd - neonatológ, gynekológ; Kate Walsh, 2-3
Dr. Miranda Bailey - šéf-rezidentv, pediater; Chandra Wilson, 1-
Dr. Richard Webber - primár chirurgie; James Pickens Jr., 1-
Dr. Calliope Torres - rezident, ortopéd; Sara Ramirez, 2-
Dr. Mark Sloan - plastický chirurg; Eric Dane, 2-
Dr. Owen Hunt - armádny traumatológ; Kevin McKidd, 5-
Dr. Alexandra "Lexi" Grey - stážista; Chyler Leigh 4-


Ocenenia :
Seriál získal mnoho ocenení i nominácii v časovom období 2004 - 2009. Najhodnotnejšie výhry sú :
Cena Emmy (2008) - Najlepší televízny seriál - kategória dráma - najlepšia herečka Katherine Heigl
Zlatý glóbus (2007) - Najlepší televízny seriál - kategória dráma - najlepší herec nominácie: Patrick Dempsey
Zlatý glóbus (2007) - Najlepší televízny seriál - kategória dráma - najlepšia herečka nominácie: Ellen Pompeo
Zlatý glóbus (2006) - Najlepšia herečka v seriáli, miniseriáli : Sandra Oh
Cena Emmy (2006) - Najlepší televízny seriál - kategória dráma

Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , Rím