Kontaktné adresy nie sú overené ! The addresses are not verified !Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , RímTudorovci


Tudorovci je historický televízny seriál vytvorený a spísaný britským oscarovým špecialistom na stvárnenie dejín, scenáristom Michaelom Hirstom. Seriál je zasadený do obdobia začiatku vlády anglického kráľa Henricha VIII. a jeho kráľovskej dynastie Tudorovcov.
Originálny názov: The Tudors
dráma / Ireland / Canada / USA / 2007 - 2010 / epizóda cca 50 minút
Hrajú: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Guy Carleton, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Rod Hallett, Maria Doyle Kennedy, Simon Ward, Padraic Delaney, Joely Richardson, Tamzin Merchant, Anita Briem, Annabelle Wallis, Perdita Weeks, Ruta Gedmintas, Gabrielle Anwar, Jeremy Northam, Sam Neill, Hans Matheson, Peter O'Toole

V roku 2007 získal seriál dve nominácie na Zlaté glóbusy, jednu za najlepšiu drámu a druhú pre Jonathana Rhys Meyersa pre najlepšieho herca. V roku 2008 získal cenu Emmy za najlepšie kostýmy.

Kostyméri vytvorili pre seriál 5000 kostýmov (len samotný Henrich ich má viac ako 150), pretože museli obliecť 105 ústredných postáv a 1400 komparzistov.

Obsah :
Najväčšieho Tudorovca v dejinách Henricha VIII. (1509–1547) preslávili predovšetkým popravy dvoch z jeho šiestich žien. Anglicku vládol štyridsať rokov. Prvá séria seriálu sleduje mladého panovníka v počiatočných rokoch jeho vlády, keď zasadol ako 19 ročný na trón. Ďalšie tri série sledujú panovníka až do jeho smrti. Sledujeme útrapy rozchodu so španielskou katolíčkou Katarínou Aragonskou, založenie protestantskej anglikánskej cirkvi, intrigy, popravy, mučenie i sex. Mladý kráľ skvele jazdí na koni, zúčastňuje sa turnajov, s obľubou boxuje, hrá tenis či kriket, tancuje. A zvádza ženy.
Hlavné postavy :
* kráľ Henrich VIII. (Jonathan Rhys Meyers) - Život atraktívneho, arogantného a mocou posadnutého anglického kráľa poznačilo nepreberné množstvo milostných aférok, nemanželských potomkov a výstredných neviazaných osláv. Jeho najväčšie prianie – mužský následník trónu – však dosiaľ ostalo nenaplnené, a preto neprestal hľadať cesty a spôsoby, ako si ho predsa len zabezpečiť – a tiež nájsť si vhodnú životnú partnerku.
* Katarína Aragónska (Maria Doyle Kennedy) - Najmladšia dcéra španielskeho kráľa Ferdinanda II. Aragónskeho a Izabely I. kastílskej bola už od svojich troch rokov zasnúbená s najstarším synom vtedajšieho anglického kráľa Henricha VII. Arturom. Ten však necelých šesť mesiacov po svadbe zomrel na tuberkulózu, a tak sa mladá vdova stala manželkou jeho mladšieho brata Henricha VIII.
* Anna Boleynová (Natalie Dormer) - Druhá zo šiestich Henrichových manželiek a sa stala sa ňou ešte počas trvania jeho prvého manželstva s Katarínou Aragónskou. Správa o ich manželskom zväzku a jeho vyhlásenie za právoplatný sa doniesli k pápežovi, kráľ sa s ním rozkmotril – čo malo za následok odlúčenie anglikánskej cirkvi od Ríma a viedlo k anulovaniu Henrichovho manželstva s Katarínou.
* Thomas More (Jeremy Northam) - Významný anglický štátnik a humanistický spisovateľ, ktorý sa počas svojej politickej kariéry stal tajomníkom a osobným poradcom kráľa Henricha VIII.
* Charles Brandon (Henry Cavill) - Kráľov blízky priateľ a jeden z jeho najvernejších radcov si užíval Henrichovu priazeň plnými priehrštiami. Dokonca sa stal jeho švagrom, keď sa oženil s Henrichovou milovanou sestrou Margarétou (Gabrielle Anwar).
* Thomas Cromwell (James Frain) - Významný anglický štátnik, ktorý bol dlhé roky v službách mocného kardinála Thomasa Wolseyho (Sam Neill). Po jeho nečakanom páde sa Cromwellovi podarilo získať si priazeň náladového kráľa Henricha VIII.
* pápež Pavol III. (Peter O'Toole) - Hlava katolíckej cirkvi to rozhodne nemala práve ľahké - pretože práve v čase, keď bol tento starnúci muž, vlastným menom Alessandro Farnese, najsilnejším mužom katolíckeho sveta, sa Henrich VIII. rozhodol odčleniť vieru svojej krajiny od tej jeho a sám sa vymenoval za hlavu anglikánskej cirkvi.


Jonathan Rhys Meyers Jonathan Rhys Meyers
(Henrich VIII.)

Nar. 1977 vlastným menom Jonathan Michael Francis O'Keefe je írsky herec, spevák a model, medzinárodne známy vďaka filmu Velvet Goldmine. V USA sa zviditeľnil hlavne postavou kráľa Henricha VIII. Za hlavnú úlohu v biografickom televíznom filme Elvis o osudoch Elvisa Presleyho získal ocenenie Zlatý Glóbus. Jeho prvým filmom bola snímka Man Of No Importance. V roku 1996 sa objavil vo filme Michael Collins, o tri roky neskôr v Ride With The Devil ako psychopatický bitkár Pitt Mackeson. Účinkoval tiež v The Loss Of Sexual Innocence a spevom zaujal ako glam rockový idol vo Velvet Goldmine. Rolou zvrhlého, krásne beštiálneho Chirona zaujal v moderno-historickom diele Titus, filmovej inscenácií rovnomennej Shakespearovej hry. V roku 2004 si zahral v historickom filme Alexander, o rok neskôr stvárnil v britskej komédii Bend It Like Beckham futbalového trénera. Do hollywoodskych výšin ho vystrelila až hlavná úloha v Match Point, filme amerického režiséra Woodyho Allena. V roku 2006 si zahral s Tomom Cruisom v Mission Impossible III.

Jonathan Rhys Meyers
P.O Box 30,Mallow,County Cork,Ireland


Maria Doyle Kennedy Maria Doyle Kennedy
(Katarína Aragónska)

Nar. 1964 je írska herečka a folková speváčka. V roku 1988 sa vydala za írskeho hudobníka Kierana Kennedyho a sama je v hudbe aktívna. Nahrala dve CD s kapelou The Black Velvet Band a v roku 2001 založila vydavateľstvo Mermaid Records. Jej filmovým debutom bola snímka The Commitments v roku 1991. Ďalej sme ju mohli vidieť v britskej verzii seriálu Queer As Folk či v seriali Dexter. U nás ju môžeme ešte poznať z filmov Dohadzovač alebo Osudová výmena. Avšak českému a slovenskému publiku najviac učarovala ako Katarína Aragónska, manželka Henricha VIII. v seriáli Turodovci.

Maria Doyle Kennedy
United Agents Ltd.
12-26 Lexington Street
London,W1F 0LE,UK


Max Brown Max Brown
(Edward Seymour)

Nar. 1981 je britský herec. Prvykrát sa objavil na filmovom plátne v roku 2001 v snímke Grange Hill. U nás je známy hlavne z akčnej snímky Lúpež za bieleho dňa a zo seriálu Tudorovci, kde predstavoval Edwarda Seymoura, brata kráľovny Jany Seymour.

Max Brown
c/o "Spooks" Kudos Films and TV Ltd.,
12-14 Amwell Street
London EC1R 1UQ, UK


Sarah Bolger Sarah Bolger
(Mary Tudor)

Nar. 1991 je írska herečka. Už vo veku 6 rokov účinkovala po boku slávnych írskych hercov v snímke režiséra Sydneyho Macartneya A Love Divided. Nasledovala rola Heleny v snímke podľa románu Barbary Taylor Bradford Tajný román. V roku 2001 si ju vybral režisér Jim Sheridan do filmu In America. Tu hrala po boku svojej sestry Emmy Bolger a jej výkon bol vychválený odbornou kritikou. Za rolu Christy, dievčaťa, ktoré drží pohromade celú svoju rodinu, získala radu cien a nominácií po celom svete. Ďalej sme ju mohli videť vedľa Andie McDowell vo filme Tara Road. V roku 2006 sa objavila v snímke Stormbreaker, kde hrala spoločne s Mickeym Rourkom a Millem Nighym. Zažiarila ako princezná Mary Tudorová v skvelom seriáli Tudorovci a v roku 2008 si zahrala vo filme Kronika rodu Spiderwickovcov.

Sarah Bolger
c/o Hamilton Hodell
5th Floor, 66-68 Margaret Street
London W1W 8SR, UK


Jamie Thomas King Jamie Thomas King
(Thomas Wyatt)

Nar. 1981 je nádejný bristký herec. Je synom režiséra Christophera Kinga a spisovateľky Laury Lamson. V roku 2002 absolvoval Londýnsku Akadémiu múzických umení. Zahral si v niekoľkých seriáloch (Vraždy v Midsomeri, CSI:Miami, Bad Girls), ale hlavne vo významných filmoch - Stratené mesto, Tristan a Izolda, The River King, Vampire Diary. V seriáli Tudorovci účinkoval dve sezóny ako básnik Thomas Wyatt.

Jamie Thomas King
c/o Independent Talent Group Ltd.
Oxford House, 76 Oxford street
London W1D 1BS, UK


Callum Blue Callum Blue
(Anthony Knivert)

Nar. 1977 je britský televízny a filmový herec. Jeho korene siahajú až do rodím prvých rímskych osadníkov v Anglicku. Jeho rodina vlastní najstaší anglický erb s mottom : Kráčať s aroganciou. Herecké vzdelanie získal na Mountview Theatre School v Londýne. Je známy predovšetkým zo svojho účinkovania v televíznych seriáloch, z ktorých vyniká najmä historický seriál Tudorovci (Anthony Knivert), ďalej seriál Tajný denník call girl (2007), kanadsko-americký televízny seriál Mŕtvy ako ja (2003) alebo v našich končinách dobre známy Smallwille (stvárnil postavu Majora Zoda, hoci sa uchádzal o rolu Lexa Luthora). Na konte má aj niekoľko filmov, z ktorých stojí za zmienku napr. romantický film, odohrávajúci sa v Taliansku počas 2.sv.vojny Láska a vojna (2001), komédia Caffeine (2006), Bezstarostný sex (2007), Krvavý piesok (2009), či americko-francúzsky akčný thriller z roku 2011 Colombiana, kde si zahrala v hlavnej úlohe pôvabná Zoe Saldana.

Callum Blue
c/o Ken McReddie Associates
11 Connaught Pl.
London W2 2ET, UK


Peter O'Toole Peter O'Toole
(pápež Pavol III.)

(1932-2013) bol írsky herec, osemkrát nominovaný na Oscara, držiteľ čestného Oscara, víťaz Emmy a Zlatého glóbusu. Začínal ako divadelný herec v Bristole. Televízny debut zažil v roku 1954 a filmový o päť rokov neskôr. Zlom v jeho kariére nastal, keď bol David Lean vybraný do úlohy T.E. Lawrence vo filme Lawrence z Arábie. Tento jeho výkon mu vyniesol prvú z ôsmich nominácií na Oscara a magazín Premiere túto rolu označil za najlepší herecký výkon všetkých čias. Je tiež jedným z hŕstky hercov, ktorí boli nominovaní na Oscara za rovnakú úlohu vo dvoch rôznych filmoch; zahral si kráľa Henricha II. vo filmoch Becket a Lev v zime. Za rolu v minisérii Johanka z Arku získal v roku 1999 Emmy. Zahral si tiež kráľa Priama v komerčnom letnom trháku Trója. V roku 2006 získal svoju zatiaľ poslednú nomináciu na Oscara za rolu vo filme Venuša. V roku 1987 mu bol ponúknutý šľachtický titul, ktorý odmietol. Peter O'Toole na žiadosti o autogram uz viac ako desať rokov nereaguje. V súčasnosti sú teda v obehu len tie jeho autogramy, ktore dovtedy poskytol.Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , Rím