Kontaktné adresy nie sú overené ! The addresses are not verified !Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , RímCSI

CSI : Crime Scene Investigation

CSI : Crime Scene Investigation
Krajina : USA
Dĺžka epizódy : 40-45 min.
Počet epizód : 177
Počet sérií : 8
Námet : Anthony E. Zuiker
Vysielanie:od 6. Októbra 2000 dodnesC.S.I.: Kriminálka Las Vegas je populárny seriál TV stanice CBS, bol niekoľko krát nominovaný a ocenený prestížnou cenou Emmy. Sleduje vyšetrovania tímu forenzných detektívov z Las Vegas, ktorí odhaľujú okolnosti záhadných a neobvyklých úmrtí a spáchaných zločinov. Tento úspešný seriál má dva "spin-offy", pokračovania v podobe seriálov C.S.I.: Kriminálka Miami od roku 2002 a C.S.I.: Kriminálka New York od roku 2004.
Seriál sleduje prípady Divízie Vyšetrovateľov miesta činu policajného zboru v Las Vegas, väčšinou dôstojníkov "Las Vegaského Kriminálneho Laboratória". Anthony E. Zuiker si pre seriál vybral Las Vegas preto, lebo - ako je spomenuté v pilotnej epizóde - kriminálne laboratórium v tomto meste je druhé najaktívnejšie v USA, hneď po laboratóriu Federálneho vyšetrovacieho úradu v Quanticu, štát Virginia. Divízia rieši zločiny takmer úplne na základe výsledkov forenznej analýzy, ktoré môžu, ale nemusia viesť k záveru vraždy alebo náhodnej smrti. Bizarné závery tých prípadov často pôsobia na otázku morálky, presvedčenia a možnej ľudskej povahy vo všeobecnosti.


CSI: Crime Scene Investigation
CBS Television City
7800 Beverly Blvd.,Room 18
Los Angeles, CA 90036,USA

Hlavné postavy :

Dr. Gilbert Arthur "Gil" Grissom, Ph.D. (William Petersen): Veliteľ nočnej zmeny tímu Las Vegaskej CSI jednotky a zároveň forenzný entomológ s titulom z UCLA. Narodil sa 17.8.1956. Je známy tým, že je dôkladným a metodickým vedcom, ako aj tak trochu mizantropom. Grissoma vychovali ako katolíka a hoci prestal popierať existenciu Stvoriteľa, je oddaný svojmu presvedčeniu, že z náboženstva je v dnešnej spoločnosti malý úžitok a mal niekoľko teologicko-filozofických debát s viacerými členmi "plátna". Gil ovláda znakovú reč a mal otosklerózu (rast kôstky v strednom uchu spôsobujúci hluchnutie), ktorú zdedil po matke, ale podstúpil korektnú operáciu[14]. Potvrdilo sa, že má vzťah so Sarou Sadle, divákom v záverečnej epizóde "Way to go" a zvyšku CSI tímu v závere siedmej série, v epizóde "Living Doll", v ktorej Saru uniesli. V 4. epizóde ôsmej série s názvom "The Case of the Cross-Dressing Carp" ju požiadal o ruku a ona súhlasila. Postava Gila Grissoma sa voľne zakladá na skutočnom živote kriminalistu Daniela Holsteina.

Catherine Willows (Marg Helgenberger): Analytička krvných stôp. Je zástupkyňou veliteľa nočnej zmeny v prvých štyroch sériách a prevzala velenie, keď bol Grissom mimo mesta a často sa s Grissomom hádala, keď cítila, že jej kompetencia je kompromitovaná. Často žiada povýšenie, alebo čas, ktorý by mohla tráviť so svojou dospievajúcou dcérou. Aj jej ex-manžel (Eddie), aj jej otec (Sam), boli zavraždení v seriáli. Catherine má titul Bakalára vedeckých a medických technológií na UNLV. Počas štúdia sa živila tým, že pracovala ako exotická tanečnica. Jej postava sa volne zakladá na skutočnom živote CSI Yolandy McCleary.

Warrick Brown (Gary Dourdan): Audio-video analytik. Je rodákom z Las Vegas špecialista na chémiu z UNLV. Lieči zo závislosti na gamblerstve, čo mu sťažuje skutočnosť, že pracuje v Las Vegas. Hral v čase, keď novú členku CSI tímu, Holly Gribbsovú zabili na mieste činu v prvej epizóde a takmer ho prepustili, pretože tam nebol s ňou. Grissomovo priateľstvo a podpora mu veľmi pomohli pri prekonaní jeho závislosti. Warrick kráča životom s črepinou v pleci, málokedy sa usmieva, i keď má svoje rodné mesto rád. Svoje skúsenosti bývalého gamblera využíva pri svojom vyšetrovaní. Oženil sa v piatej sérii.

Nicholas "Nick" Stokes(George Eads): Analytik vlasov a vlákien. Nekonfliktný a priateľský, bývalý univerzitný basketbalový hráč a člen bratstva si titulom v kriminálnom práve z Texaskej A&M University. Pochádza z Dallasu. Má sklon "vcítiť sa namiesto pochopenia" pri obetiach, za čo si vyslúžil niekoľko napomenutí od ostatných. Nick niekedy robí závery pri prípadoch, aj keď ešte nemá všetky dôkazy.

Det. Kapt. James "Jim" Brass (Paul Guilfoyle): Kapitán na oddelení vrážd. Bol veliteľom CSI jednotky v Las Vegas, kým sa nevrátil späť k polícii na oddelenie vrážd v druhej epizóde. Pochádza z New Jersey. Pokračuje v práci v CSI napriek problémom s jeho dcérou v druhej sérii, ktorá bola drogovo závislá a robila prostitútku v Las Vegas. V 10. epizóde druhej série, "Ellie", sa zistilo, že Brass nie je jej biologickým otcom. V súčasnosti je kapitánom na oddelení vrážd a úzko spolupracuje s CSI tímom. Veľmi často vedie vypočúvania a jeho sarkastický prístup robí tieto výsluchy ponuro humornými, držiace krok s atmosférou seriálu.

Sara Sidle (Jorja Fox) - Série 1-8. Analytička materiálov a elementov. Vyštudovala fyziku na Harvardskej Univerzite. Predtým pracovala v márnici a kriminálnom laboratóriu v San Franciscu a nahradila Holly Gribbsovú potom, ako pomáhala vyriešiť jej smrť. Je úplne oddaná svojej práci so silným zmyslom pre spravodlivosť pre obe skupiny, obete aj kriminálnikov. Sarin otec, alkoholik, ju a jej matku Lauru zvykol biť, kým ho jedného dňa Laura nezabila. Na Sare to zanechalo stopy a pri svojej práci má ťažkosti vyrovnať sa s prípadmi týkajúcimi sa žien a detí. Po otcovej smrti a následne matkinom odchode do väzenia bola umiestnená do pestúnskej starostlivosti. Zasnúbila sa so svojim spolupracovníkom, Gilom Grissomom. V epizóde "Goodbye and Good Luck" Sara odchádza z tímu po prípade, v ktorom musela povedať 12-ročnému dievčaťu, že jej brat spáchal samovraždu po tom, čo ho dievča naviedlo na vraždu. Nepovedala "zbohom" svojim partnerom v CSI, ale Grissomovi, ktorému nechala len odkaz, že sa musí postaviť duchom svojej minulosti a nedá sa to urobiť tam. Detektívka Sofia Curtis (Louise Lombard) - Séria 7; v sériách 5-6 ako vedľajšia postava. Vyšetrovateľka, ktorá sa stala súčasťou Grissomovho tímu uprostred piatej série, keď sa jeho tím rozdelil po rozhodnutí zástupcu riaditeľa kriminálneho laboratória, Conrada Ecklieho. Čoskoro sa rozhodla rezignovať naštvaná na skutočnosť, že bola degradovana z pozície inšpektorky. Keď obhliada miesto činu, rozmýšľa nahlas a vysvetľuje Grissomovi, že vtedy sa vie najlepšie koncentrovať, poznamentať, pochopiť a všetko si zapamätať.Frasier , Akty X , Priatelia , M*A*S*H* , Sex v meste , Sopránovci , Zúfalé manželky , Buffy , CSI , Nezvestní , Západné krídlo , Seinfeld , Čarodejnice , Smallville , Raymond , Klinika Grace , Odpočívaj v pokoji , Tudorovci , Rím