Stránka/Page
1 , 2


Ján Levoslav Bella Ján Levoslav Bella
(1843-1936) bol duchovný, hudobný skladateľ, zbormajster, dirigent hudobný pedagóg, hudobný publicista a organista. Používal tiež pseudonymy Janko Pravdomil a Poludničan. Od roku 1869 bol mestským kapelníkom v Kremnici. Od roku 1881 pracoval ako organista v Sibiu, kde konvertoval na protestantizmus a oženil sa. Je výrazným reprezentantom slovenskej hudby. Pri príležitosti založenia Matice slovenskej (1863) napísal omšu. Oslavy tisícročného výročia príchodu slovanských vierozvestov Cyrila a Metoda do Karpatskej kotliny sa stali podnetom na skomponovanie skladieb Staroslovienský otčenáš, Hospodine, Ejhľa kňaz veliký. Počas teologického štúdia v Banskej Bystrici skomponoval inštrumentálne omše, motetá a svetskú hudbu pre klavír. Pod vplyvom Štefana Moyzesa ukončil teologické štúdium vo viedenskom seminári, kde bol organistom a dirigentom. Počas pôsobenia v Banskej Bystrici pod vplyvom reprezentantov slovenského národného hnutia sa stal popredným bojovníkom za národné oslobodenie. Je autorom jedinej opery Kováč Wieland (komponovaná v rokoch 1880 až 1890.


Luciano Pavarotti Luciano Pavarotti
(1935-2007) bol jeden z najznámejších vokalistov v súčasnosti v hudobnom žánri opera, ale aj iných žánroch. Narodil sa na severe Talianska v meste Modena. Ako operný spevák debutoval 29. apríla 1961 v opere Bohéma od Pucciniho v meste Reggio Emilia.


Andrea Bocelli Andrea Bocelli
Nar. 1958 je taliansky slepý tenorista. Dlho sa nemohol ako spevák presadiť. Živil sa ako barový klavírista a spevák. Zlom nastal v roku 1992, kedy mu Zucchero ponúkol, aby nahral druhý hlas v duete Miserere. To mu pomohlo sa vo svete hudby presadiť. V roku 1996 vyšiel jeho debutový album Romanza, ktorý dosiahol miliónový náklad. O dva roky neskôr vydáva svoj druhý album z oblasti populárnej hudby Sogno. Nasleduje album Sacred Arias, ktorý je naopak výlučne z oblasti klasickej hudby. Dnes patrí medzi najvychytenejších a najdrahších interprétov na svete.Václav Neumann Václav Neumann
(1920-1995) bol významný český dirigent, dlhodobý šéfdirigent Českej filharmónie. Jeho doménou bola hudba 20. storočia. Známym sa stal najmä svojou interpretáciou symfonického diela Bohuslava Martinů a snahou presadiť aj počas totalitného režimu uvádzanie diel Miloslava Kabeláča. Neumann nahral kompletné symfonické dielo Gustava Mahlera. Na zahraničné vystúpenia ho pozývali predovšetkým ako experta na českú hudbu (viedenské naštudovanie Rusalky, početné inscenácie Predanej nevesty a ďalších diel).Herbert von Karajan Herbert von Karajan
(1908–1989) bol rakúsky dirigent. Šéf rady významných európskych hudobných inštitúcií. Od r. 1954 šéf Berlínskej filharmónie, 1956-64 šéf Viedenskej štátnej opery, 1954-60 a 1967-87 Salzburských festivalov a Veľkonočných hier.
José Carreras José Carreras
Nar. 1946 je jedným z najlepších tenoristov sveta. Španielskeho operného speváka preslávila spolupráca s Lucianom Pavarottim a Plácidom Domingom. Počas speváckej kariéry spieval vo vyše 60. operných tituloch a s jeho menom je spojených aj vyše 150 hudobných nahrávok. Svoju profesionálnu kariéru odštartoval v roku 1970 v barcelonskej opere Gran Teatre del Liceu. Prvé úlohy dostal v operách Nabucco a Lucrezia Borgia. Vystupoval po celom svete. Je držiteľom mnohých ocenení, okrem iných získal v roku 1990 cenu Grammy. Rozbehnutú kariéru mu narušili zdravotné problémy, v roku 1987 mu diagnostikovali leukémiu. Potom, ako ochorenie prekonal, založil Nadáciu na boj proti leukémii (International Leukemia Foundation). V roku 2009 oficiálne ukončil svoju kariéru.

José Carreras
International Leukaemia Foundation
Muntaner,383,2n
08021 Barcelona,Spain


Stránka:
1 , 2

Page up