Politika / Presidents, Royalty
Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4


Louis XIV. autograph Louis XIV. Ľudovít XIV.

(1638–1715) tiež Kráľ Slnko bol francúzskym kráľom z dynastie Bourbonovcov, syn Ľudovíta XIII. a Anny Rakúskej, ktorá bola počas jeho nedospelosti regentkou spolu s kardinálom Mazarinom. Už v prvom roku svojho panovania vydal 17 ediktov,čím začal všestranné reformy vo Francúzsku. Obsahovali zákonodarstvo, financie, hospodárstvo, nové administratívne rozdelenie krajov, vojsko, verejný poriadok, dane, clá a iné. Všetky mierili k upevneniu moci a úlohy štátu a kráľovskej centrálnej vlády. Ľudovít XIV. chcel sám riadiť a rozhodovať o všetkom, čo sa dialo v kráľovstve. Známy je jeho výrok: „L'État, c’est moi!" „Štát, to som ja!". Svoj kult vlády budoval aj na výstavnosti a bohatstve kráľovského dvora vo Versailles. Ľudovít XIV. zanechal po sebe veľký, zmodernizovaný štát s centralizovanou, absolutistickou kráľovskou vládou, budúcim vzorom pre veľa iných štátov Európy, napriek prechodnému krachu hospodárstva a financií.
Na obrázku vidíte dokument podpísaný Ľudovítom XIV. datovaný 25.marca 1704.

TEXT NA DOKUMENTE :
"Na príkaz kráľa...dostavte sa bezokladne do väzenia v Sevre a vyzdvihnite muža menom Bastalle, prineste ho do Etangu a odtiaľ do väzenia vo Versaillis, kde bude zadržaný do ďalšieho rozhodnutia. Louis XIV."

"De par le Roy, il est ordonné a ... des i transporter incessamment dans prisons de Sevre pour en tirer li nommé Bastalle, li conduir i a l´Etang et de la dans prisons de Versaillis pour y estre detené jusquia a nouvel ordre. Louis XIV."

Foto : John Stevenson - Dejiny Európy, Ottovo nakladatelství, Praha 2003


Maria Theresa Maria Theresa Mária Terézia

(1717-1780) bola uhorskou a českou kráľovnou z rodu Habsburgovcov a rakúskou arcivojvodkyňou. Bola to jediná žena, ktorá vládla na českom tróne. Jej celý titul bol Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, s ktorým mala 16 detí. Často je označovaná ako "Matka dvoch cisárov". Jej manžel sa 13. septembra 1745 stal rímskonemeckým cisárom. Maria Theresa Mária Terézia sa zapríčinila o ekonomické a školské reformy, podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. Bola považovaná za jednu z najschopnejších panovníčok vtedajších krajín a aj v súčasnosti sa o nej hovorí ako o jednom z najvýznamnejších panovníkov z Habsburského rodu. Z jej detí sa najznámejšími stali Mária Antoinetta, francúzska kráľovná, Jozef II. Habsburský, rímskonemecký cisár, a Leopold II..

List je adresovaný grófovi Pálffymu a datovaný 12. februára 1759 :
"Drahý gróf Pálfy, v záujme poskytnutia lepších prostriedkov miestnemu arcibiskupovi na udržanie náležitej životnej úrovne a v záujme zachovania nášho verejného vystupovania, laskavo ma požiadali, aby som mu s najväčším potešením vyjadrila predbežný prísľub, že mu hneď pri prvej príležitosti bude zverené jedno z maďarských opátstiev, ktoré sú momentálne v držbe prepošta Mainzkej katedrály, grófa v. Eltza, biskupa z Augburgu alebo kardinála v. Rodta, biskupa z Kostnice. Zároveň Vám týmto pripomínam, že hneď ako bude k dispozícii jedno z vyššie uvedených maďarských opátstiev, budete konať v súlade s mojím rozhodnutím a uvediete arcibiskupa predo mnou ako Váš najlepší návrh. Prejavujem Vám svoju cisársku a kráľovskú vďaku a som Vám vždy naklonená. Vo Viedni 12. Februára (1)759 - Mária Terézia."
(Preklad listu z anglickej verzie : martin.m.55-vďaka!

Foto : John Stevenson - Dejiny Európy, Ottovo nakladatelství, Praha 2003


Louis Phélypeaux autograph Louis II. Phélypeaux
(1643-1727) bol markíz de Phélypeaux (1667), gróf de Maurepas (1687), gróf de Pontchartrain (1699). Bol francúzsky politik a minister námorníctva. Známy bol ako kancelár de Pontchartrain na dvore Ľudovíta XIV. Túto funkciu vykonával od 5.septembra 1699 do 1.júla 1714. Organizoval sčítanie obyvateľstva v roku 1693. Bolo po ňom pomenované jazero Pontchartrain v Louisiane, i Hotel Pontchartrain v New Orleans.Vittorio Emauelle III. Vittorio Emauelle III, Fernando Marie Gennaro

(1869–1947) bol posledný taliansky kráľ. Vládol v rokoch 1900–1946. Po štátnom prevrate menoval B.Mussoliniho v roku 1922 talianskym ministerským predsedom, čim dopustil vládu fašizmu. Od roku 1926 mali fašisti v rukách obsolútnu moc v štáte. Ku koncu II. svetovej vojny dal Mussoliniho uväzniť. Zomrel v r. 1947 v exile.Rainier III. Rainer III.

(1923-2005) bol zvrchované monacké knieža. Vládol Monackému kniežatstvu takmer 56 rokov. Aj keď bol mimo Európy najviac známy pre svoju svadbu s americkou herečkou Grace Kelly, bol zodpovedný za reformy Monackej ústavy a za rozvoj ekonomiky kniežatstva a jeho premenu na bohaté a elegantné letovisko. Rainier III. bol jediným synom monackej princeznej Charlotty a Pierra z Polignacu. Má sestru, princeznú Antoinettu, mladšiu o dva roky. Jeho starý otec Ľudovít II. bol generálom francúzskej armády počas druhej svetovej vojny. Rainier III. vládol v Monaku od roku 1949 do 2005, čo znamená, že bol najdlhšie vládnuci monarchom v Európe a druhá najdlhšie vládnuca hlava štátu na svete. Za svoju dlhú vládu Monako veľmi pozdvihol a doviedol ho do OSN a do Rady Európy.Jeho nástupcom od roku 2005 je princ Albert II.Princezná Diana Princezná Diana.
Diana Frances Mountbattenová-Windsorová (rodená Spencerová)

(1961–1997). Bola od roku 1981 až do rozvodu roku 1996 prvá manželka Charlesa, princa waleského. Ako jeho manželka niesla titul Jej kráľovská výsosť Princezná waleská (Her Royal Highness The Princess of Wales), ale médiá ju nesprávne prezývali „princezná Diana“. Známa svojou bulímiou, škandalóznym manželstvom, rozsiahlou charitatívnou činnosťou, prirodzeným vystupovaním, dvoma verejnosťou obľúbenými kráľovskými synmi a záhadnou smrťou pri automobilovej nehode v roku 1997 v centre Paríža.King Narodom Sihanouk Kráľ Narodom Sihanouk
(1922-2012) bol kambodžský kráľ. V roku 1970 bolo Kambodžské kráľovstvo zvrhnuté a nastolená republika. Keď sa v roku 1975 Červení Kméri zmocnili Kambodže, pod ich terorom zahynulo asi dva a pol milióna ľudí. V roku 1979 vietnamské a kambodžské vojská Červených Kmérov porazili, ale boje celkom neustali. Červení Kméri už síce krajinu neovládali, ale viedli početné boje na mnohých miestach. V roku 1990 ukončil kambodžský princ Norodom Sihanuk 11-ročný exil a vrátil sa do vlasti. V roku 1991 bol uznaný za hlavu štátu, v máji 1993 vyhral voľby a v septembri 1993 tu bolo opäť obnovené kráľovstvo. Trónu sa vzdal v roku 2004 pre zlý zdravotný stav.

Stránka:
1 , 2 , 3 , 4

Page up