Kontaktné adresy nie su overené ! / The addresses are not verified !


Náboženstvo , Móda,zábava , Obchod,ekonomika , Veda,medicína , FBI,špióni , Krimi


Frank William Abagnale,jr. Frank William Abagnale,jr.
Nar. 1948 bol v 60. rokoch 20. storočia podvodník, považovaný za jedného z najväčších v odbore falšovania bankových šekov. Podľa jeho životného príbehu nakrútil v roku 2002 americký režisér Steven Spielber film Chyť ma, ak to dokážeš v hlavných úlohách s Leonardom di Capriom a Tomom Hanksom. Počas piatich rokov pracoval pod ôsmich identitami (aj keď ich mal oveľa viac na preplácanie šekov) a podal falošné šeky v hodnote vyše 2,5 milióna amerických dolárov v 26 krajinách sveta. Peniaze boli použité na prípravu ďalších podvodov a hlavne na jeho drahý životný štýl. Nakoniec bol v roku 1969 zatknutý vo Francúzsku. Frank William Abagnale,jr. vizitka V roku 1974 bol prepustený na podmienku, že bude bezplatne pomáhať americkým federálnym úradom v boji proti podvodníkom a falšovateľom. Počas svojej neskoršej legálnej kariéry vyvinul rad bezpečnostných prvkov na šekoch a bankovkách. V súčasnosti riadi vlastnú spoločnosť Abagnale and Associates zaoberajúcou sa poradenstvom v oblasti prevencie a zisťovania finančných podvodov.John Edgar Hoover John Edgar Hoover John Edgar Hoover

(1895-1972). Mal len 29 rokov, keď skutočnú FBI založil a súčasne sa stal jej prvým riaditeľom. Z Federálneho vyšetrovacieho úradu sa stala najmocnejšia vnútorná tajná služba Spojených štátov. FBI vznikla oficiálne už v roku 1908. Ale jej skutočný dátum zrodenia možno pokojne spojiť práve s Edgarom Hooverom. Hoover prežil ôsmich amerických prezidentov a pätnásť ministrov spravodlivosti. Nikto z nich sa neodvážil pripraviť ho o jeho kreslo. Nechal sledovať takmer každého. Bol posadnutý zbieraním informácií. Túto schopnosť si neustále zveľaďoval a preto vládol nad Amerikou celých 48 rokov!
Na prvý pohľad išlo o cintľavého mládenca. S pomocou strýka sa mu podarilo vyhnúť sa vojenskej službe v časoch prvej svetovej vojny. Najskôr sa stal poslíčkom v kongresovej knižnici. Keď videl to množstvo kníh, nepredstaviteľné množstvo informácií, v ktorých sa mohol prehŕňať, zostal šokovaný. Rozhodol sa, že sa stane právnikom. Napriek nedokončenému základnému vzdelaniu dokázal za dva roky všetko dobehnúť a večerným štúdiom získať napokon titul právnika na prestížnej George Washington University.
V roku 1919, teda iba dva roky po boľševickej revolúcii v Rusku, začal Hoover zhromažďovať špeciálnu kartotéku s menami podozrivých ľavicovo orientovaných indivíduí. V priebehu ďalších rokov bolo na indexe už 450-tisíc mien a z nich Hoover okolo 60 tisíc označil za nepriateľov amerického systému. Hoover navrhol ministrovi, že týchto ľudí treba pozatvárať a deportovať. Navrhol pozatvárať aj právnikov, ktorí sa prihlásili ako obhajcovia uväznených. Naštartoval doslova pogrom na ultraľavičiarov. Dostal voľnú roku a v roku 1924 vznikla naozajstná FBI na čele s Egdarom Johnom Hooverom. Ak na začiatku považoval za hlavného vnútorného nepriateľa komunistov, neskôr sa zameral aj na mafiu. Osobne napríklad zatýkal známeho mafiána Alvina Carpisa. Edgar Hoover sa ukázal ako manažér nového typu. Už v roku 1935 evidovala jeho FBI päť miliónov odtlačkov prstov. O dvadsať rokov neskôr ich mal k dispozícii 183 miliónov. V tom čase žilo v Amerike dvesto miliónov ľudí.
Stal sa strážnym psom americkej demokracie. Bol pri všetkých veľkých aférach. Počas druhej svetovej vojny hľadal nemeckých agentov. Zlaté časy preňho sa vrátili v päťdesiatych rokoch. Honba na čarodejnice, teda nová vlna „komunistického sprisahania“ v Amerike, bola najmä jeho dielom. Neznášal amerických liberálov. Kennedyovcov doslova nemohol vystáť. Neskôr pomáhal Richardovi Nixonovi, ale aj v jeho prípade musel mať všetko pod kontrolou. Aj preto si v momente, keď Hoover pred tridsiatimi rokmi náhle skonal na infarkt, mocní v USA vydýchli. Hooverov dych cítili všetci mocní priamo za chrbtom. Vedeli, čo má v rukách, ale nemali dostatok moci, aby mu tú jeho vlastnú oklieštili.

Foto : Rodinná encyklopédia svetových dejín, Reader´s Digest Výber, Bratislava 2000


Mata Hari Mata Hari

(1876-1917) Mata Hari (Malajské slnko) bolo umelecké meno Margarethy Geertruidy Zelle, tanečnice s exotickým zjavom, kurtizány a najznámejšej špiónky z obdobia prvej svetovej vojny. V roku 1905 sa po prvý raz presadila ako tanečníčka orientálnych tancov. V rovnakom čase ju začali pred predstaveniami uvádzať pod menom Mata Hari. S publikom flirtovala, pôsobila promiskuitne. Vystupovala v Berlíne, Paríži i Amsterdame a všade s obrovským úspechom. Promiskuitne však nielen pôsobila, ale taká i v skutočnosti bola. Vďaka posteľným zážitkom vedela aj to, čo iní iba tušili. V roku 1914, kedy vypukla prvá svetová vojna, mala Mata Hari 38 rokov a plno dlhov. Ako postupne starla, nemohla sa už spoliehať iba na prednosti svojho tela a mladistvú príťažlivosť. Údajne to bol hlavný dôvod, prečo sa rozhodla pre kariéru špiónky. Istý čas pôsobila ako dvojitá agentka. Ako prví ju do svojich služieb prizvali Francúzi, no keď to Nemci zistili, požiadali ju o spoluprácu.V januári 1917 nemecký vojenský attaché v Madride vyslal správu o tajnom nemeckom špiónovi, pod označením H-21. Rádiový signál so správou však zachytili agenti francúzskej tajnej služby a podľa ďalších pripojených informácií boli schopní rozpoznať, o koho išlo. Mata Hari zatkli 13. februára 1917 v jej parížskej hotelovej izbe. Začal sa súdny proces,v rámci ktorého bola obvinená zo špionáže a spolupráce s nepriateľským Nemeckom. Mata Hari bola popravená v roku 1917.

Náboženstvo , Móda,zábava , Obchod,ekonomika , Veda,medicína , FBI,špióni , Krimi

Page up